Bude si muset maďarský premiér tento čtvrtek zase zajít na kávu? Tímhle manévrem Olaf Scholz loni na sklonku roku zachránil začátek ukrajinských rozhovorů o vstupu do unie. Viktor Orbán byl tehdy jako jediný z EU proti, a tak s ním německý kancléř dojednal, že v momentě rozhodnutí na summitu EU odejde Orbán z místnosti, aby rozhovory prošly. To se také stalo.

U peněz pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur – zhruba 1,2 bilionu korun – ale Orbán stejný manévr nezopakoval. Lídři EU se tak v prosinci rozešli s prázdnou. Tento čtvrtek se v Bruselu odehraje druhý pokus, jak Orbána přesvědčit.

Situace se od prosince v zásadě nezměnila. Viktor Orbán nadále odmítá souhlasit s revizí sedmiletého evropského rozpočtu, který se má navýšit právě o zmíněnou sumu pro Ukrajinu. Orbánovi lidé argumentují, že Kyjev prohrává boj s Ruskem, takže nemá smysl dávat zemi půjčky a granty na další čtyři roky dopředu.

V uplynulých týdnech ale Maďaři nastínili, jaká může být cena za jejich případný souhlas. Všechno se točí okolo peněz. Orbánova vláda žádá dodatečné miliardy od EU na boj proti nelegální migraci a odmítá platit úroky z pandemické půjčky EU s argumentem, že sama z peněz ještě nic nečerpala kvůli sporu s evropskými institucemi o porušování zásad právního státu v zemi.

A především Orbán chce, aby pomoc pro Ukrajinu podléhala každoroční revizi, která by se schvalovala jednomyslně. Jinak řečeno, aby měl šéf maďarské vlády a nejvíc proruský představitel unie možnost kdykoli další část peněz zablokovat.

Ostatní evropští politici s tím odmítají souhlasit. „Maďarské požadavky buď nejsou přijatelné pro ostatní lídry, nebo pro ně neexistuje žádný legitimní základ,“ shrnul stav věci vysoce postavený zástupce EU.

Evropské instituce pracují i na plánu B, který by peníze bránící se zemi zajistil i bez Maďarska. „Jakékoli řešení mimo rámec rozpočtu unie je ale dražší a složitější. Prioritou zůstává dohoda v sedmadvaceti,“ dodal zmíněný zástupce EU.

Nervozita z druhého krachu ale narůstá. Svědčí o tom i pondělní článek deníku Financial Times. List cituje z údajných podkladů k summitu, v nichž se tvrdí, že je unie připravena „sabotovat maďarskou ekonomiku a zaútočit na forint“, pokud Orbán ani tentokrát neustoupí.

Několik národních delegací popřelo, že by takový dokument vidělo, a nic jako sabotáž maďarské ekonomiky unie tedy nechystá. Maďarský forint ale krátce po zveřejnění textu začal vůči euru oslabovat.

„Sabotovat maďarskou ekonomiku zní jako strašně velká věc, ale těžko si to představit v praxi. Nemůžete jen tak odstřihnout Maďarsko od eurofondů nebo obchodu s unií. Na všechno jsou v EU procedury, všechno se musí odehrávat podle práva,“ okomentoval to pro HN analytik bruselského Centra pro evropskou politiku Éric Maurice.

„Myslím, že únik těch podkladů do tisku byl hlavně vzkaz Orbánovi, že ho má zbytek EU plné zuby a je připraven jeho vydírání neutralizovat,“ dodal Maurice.

Orbánův poradce v reakci na Financial Times tento týden poprvé řekl, že Maďarsko se chce ve čtvrtek dohodnout. Žádný průlomový kompromis ale zatím nikdo nepředložil.

Za maďarskými zády navíc nově stojí slovenský premiér Robert Fico, který západní pomoc Ukrajině na domácí scéně torpéduje. Oficiálně se zatím nepřidal k Orbánovi, na pracovní úrovni už ale Slovensko poprvé maďarské požadavky vůči Ukrajině podpořilo. „Fico zvyšuje nejistotu, jak summit dopadne,“ řekl k tomu zdroj HN v evropské diplomacii.

Pokud by i nyní unie nebyla s to kvůli Maďarsku pomoci Ukrajině, zbytek lídrů může dočasně odebrat hlasovací práva Budapešti na půdě EU a zabránit tak budoucím blokacím. Jako o nástroji v záloze se o tom začíná v Bruselu čím dál častěji mluvit. Jestliže se ale k Orbánovi přidá Fico, trest maďarskému lídrovi neprojde.

 

Článek vznikl s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky v rámci společného projektu redakcí aktualne.czhn.czdrbna.cz a voxpot.cz.