Českem se v posledních třech letech prohnala doslova inflační tsunami, která zvýšila cenovou hladinu o bezprecedentních 33 procent. Takovou situaci jsme zažili pouze na začátku 90. let minulého století, kdy česká ekonomika procházela šokovou terapií při přechodu z centrálně plánovaného hospodářství na tržní ekonomiku.

Nyní se zdá, že éra skokového zdražování je u konce. To by měl potvrdit výsledek za první měsíc roku. U něj i přes vysokou míru nejistoty v podobě lednového přecenění, daňových změn či nárůstu regulovaných složek energií panuje shoda mezi tuzemskými institucemi, že inflace spadne pod čtyři procenta a za celý letošek se bude v průměru pohybovat okolo tří procent.

To je zajisté dobrá zpráva, ale nemělo by se zapomínat na hospodářské škody, jejichž náprava může trvat dlouhé roky. Vysoká inflace je zhouba každé ekonomiky a my jsme toho přímými svědky. Stačily pouze tři roky a třetina (mnohdy celoživotních) úspor českého obyvatelstva se vypařila do vzduchu. Není proto divu, že se Češi v mnohých oblastech omezovali a míra úspor rostla nad dlouhodobý průměr.

V kombinaci s jedním z nejsilnějších poklesů reálných mezd zaměstnanců v rámci celé Evropské unie to muselo nevyhnutelně znamenat pokles celého tuzemského hospodářství, které je z více než 50 procent tvořeno spotřebou domácností. Ta je reálně nižší téměř o desetinu ve srovnání s obdobím před vypuknutím koronavirové pandemie, a proto se české hospodářství jako jediné z Evropské unie stále nedostalo na předcovidovou úroveň.

Navíc se nedá vyloučit, že se to nepodaří ani v tomto roce, přestože se pro letošek očekává mírné oživení české ekonomiky na pozadí klesající inflace. Ovšem potenciálně nebezpečnější, než krátkodobá stagnace je, že inflační epizoda zatřásla s důvěrou spotřebitelů v samotný systém tržní ekonomiky, když zaznívaly hlasy o nutnosti určení cen přímo státním aparátem. To je ovšem cesta, kterou jsme v minulosti absolvovali a nebyla příliš úspěšná. Je proto nutné nedopustit, aby se inflace znova vymkla kontrole.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist