Ohlédnutí za loňským rokem obnažuje problémy domácí ekonomiky, která v posledních letech prošla sérií nebývale silných šoků. Na jedné straně jsou makroekonomické nerovnováhy v podobě vysoké inflace a vysokých schodků veřejných financí. Na straně druhé kolísání mezi recesí a anemickým růstem.

Loňský rok ovšem můžeme vnímat také jako bod obratu. Vláda dokázala prosadit konsolidační balíček, který by měl výrazným způsobem přiblížit veřejné finance k dlouhodobě udržitelnému stavu.

Zásadním příspěvkem k dlouhodobé udržitelnosti jsou postupné změny v důchodovém systému. Změna valorizačního vzorce a navázání věkové hranice pro starobní důchody na prodlužující se délku života by měly v příštích desetiletích velmi výrazně snížit očekávané schodky v průběžně financovaném prvním pilíři důchodového systému.

Konečně se zásadnějším způsobem posunula digitalizace veřejné správy. Důchody a sociální dávky lze vyřídit online formou. Občanský průkaz už máme v mobilním telefonu. Stále je naděje, že se dočkáme i digitalizovaného stavebního řízení. Česko v této oblasti trestuhodně zaostává a v mezinárodních srovnáních se pohybuje na nezáviděníhodných příčkách. Ledy se ovšem začínají hýbat.

Podobně se situace obrací k lepšímu ve výstavbě dopravní infrastruktury. Příprava stavby nových úseků dálniční sítě znatelným způsobem zrychlila a naděje, že Česko přestane být terčem vtipů o neprůjezdnosti a nelichotivých srovnávání s Polskem, se zvýšila.

Energetika ukázala, že je velmi důležitou součástí ekonomiky. Proměna, která ji čeká, bude náročná. Nebude jednoduché splnit všechny cíle, které se od ní očekávají. Z ekonomického pohledu bude zásadní zajistit stabilní dodávky všech typů energií za ceny, které udrží českou ekonomiku konkurenceschopnou. Již v letošním roce nás čekají dva zásadní momenty. Prvním je aktualizace Státní energetické koncepce. Druhým výběr dodavatelů nového bloku pro Jadernou elektrárnu Dukovany.

Investicí do budoucnosti jsou efektivně vynaložené výdaje na kvalitnější školství, vědu a výzkum. Loni zveřejněné výsledky PISA testů dávají naději, že při větším a lépe zacíleném objemu prostředků investovaných do našich dětí může mít Česko v budoucnosti dostatek talentovaných mladých lidí.

Po několika složitých letech dává rok 2024 české ekonomice naději k nadechnutí a návratu k růstu. Hlavní problémy, kterým Česko muselo čelit, včetně vysoké inflace, odezněly či odeznívají. Je čas opět vyrazit kupředu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze