Právník a bývalý fotbalový funkcionář Jindřich Rajchl, který se v posledních dvou letech zviditelnil pořádáním protivládních demonstrací na Václavském náměstí, dal dohromady málo vídanou politickou sestavu. Po boku bývalého druhého muže ČSSD Michala Haška, exmístopředsedkyně KDU-ČSL Kláry Liptákové nebo někdejšího cyklistického reprezentanta a zemanovce Jozefa Regece by chtěl ze svojí strany PRO vytvořit českou obdobu nejsilnější slovenské vládní strany Směr.

„Jednoznačně se hlásíme k tomu, že chceme českým voličům nabídnout to, co nabízí Viktor Orbán v Maďarsku a co nabízí Robert Fico na Slovensku. Chceme být pro Českou republiku ten správný směr,“ řekl Rajchl na čtvrteční tiskové konferenci o straně, jejímž dosavadním maximem v seriózních průzkumech jsou tři procenta hlasů z loňského podzimu a jara. Tedy z doby, kdy se konala jedna ze zmíněných protivládních demonstrací. Ani tehdy se Rajchl nebál velkých slov – prohlásil, že na akci dorazilo přes sto tisíc lidí, byť odhady reportérů z místa mluvily nanejvýš o pár desítkách tisíc účastníků.

Právě protivládní demonstrací se má příští měsíc uvést také jeho obměněná strana PRO, která se podle Rajchla vymezuje vůči „zelené a duhové inkvizici“ a ideologicky má představovat „národní konzervatismus“.

„Rozdělení politiky na levici a pravice už neplatí, dnes se svět dělí na konzervativní a liberální názory a já obhajuji konzervativní vlnu,“ řekl ke svému angažmá v PRO Hašek, který před dvěma lety odešel z ČSSD. Jeho kariéra ve svého času nejsilnější politické straně Česka však chřadla už od října 2013, kdy bezprostředně během volební noci vyrazil bez vědomí tehdejšího předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky vyjednávat s prezidentem Milošem Zemanem o podobě příští vlády.

Pokus schůzku utajit však Haškovi nevyšel. Jeho následné lhaní o celém setkání v přímém televizním přenosu v kombinaci s okamžitě získanou imagí zrádce předsedy strany ho donutily odejít z celostátní politiky. Soustředil se na domovskou jižní Moravu, kde byl až do roku 2016 hejtmanem. V Rajchlově PRO teď šéfuje právě jihomoravské krajské buňce.

Například politolog Lukáš Jelínek, který měl v minulosti k sociálním demokratům blízko, ale Haškově comebacku ani celému Rajchlově projektu velké šance nedává.

„Na jižní Moravě Hašek něco na svoje jméno udělat může. Celostátně si ale myslím, že ne. Na sněmovnu to není. Samotné PRO se může dostat někam k tomu svému maximu, třem procentům hlasů, a tedy dosáhnout na státní příspěvek za volby. Když se moc mezi sebou nerozhádají,“ zmiňuje Jelínek s tím, že teoretickou šanci dostat se do sněmovny by uskupení  mělo jenom tehdy, pokud kdyby sesbíralo ještě více politických tváří. Nakolik těžké to pro Rajchla ale může být, ukazuje jeho aktuální spor s předsedkyní KSČM Kateřinou Konečnou.

Ta chtěla loni dát dohromady volební koalici nazvanou SMĚR ČR, v níž by vedle komunistů figuroval bývalý premiér Jiří Paroubek nebo právě Rajchl – dohodu ale tato skupina nenašla. Zatímco Rajchl tvrdí, že do spolupráce s komunisty by stejně nešel, podle Konečné zájem měl, ale rozmluvili mu to „klíčoví lidé ve straně a hlavní sponzor“ (o koho konkrétně jde, nebylo definováno).

O spolupráci s Rajchlem nemá zájem ani sněmovní hnutí SPD a už vůbec ne mimoparlamentní Trikolora. Rajchl byl totiž ještě před založením PRO právě jejím členem – a obě strany se rozešly ve zlém. Šéf SPD Tomio Okamura pak tvrdí, že by s Rajchlem do koalice nešel, protože jeho strana se sice „tváří antisystémově, ale je ve skutečnosti je systémová“, protože na rozdíl od SPD je pro setrvání Česka v Evropské unii.

Rajchlovým tahákem by teoreticky mohla být podpora Miloše Zemana. Šéf PRO ve čtvrtek mluvil o tom, že bývalý prezident sympatizuje s jeho plánovanou demonstrací a možná se jí i zúčastní. Společně se už oba také osobně setkali. O podpoře samotné strany však zatím Zeman nic neříká. Navíc, prezidentská podpora v českých volbách moc nepomáhá. V minulosti neuspěli Zemanovci, blok Hlavu vzhůru, který si na billboardy dal Václava Klause, ale mimo sněmovnu skončili v roce 2010 třeba i Zelení, které předtím podpořil Václav Havel.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist