Hlavní index tuzemské burzy PX-TR si za loňský rok připsal od své otevírací hodnoty více než 28 procent. Jedná se o index, který zohledňuje ve svém výpočtu i příjem z dividend a výplaty jiných výnosů. Konec roku neznamenal konec růstu českých akcií a index si letos připsal další zvýšení, atakující čtyři procenta.

Nejen z řad klientů slýchám, že český burzovní parket je malý rybníček s omezenou likviditou. A ČEZ opravdu není jedinou akcií na pražské burze. Mezi ty, které budou stát tento rok za pozornost, řadím z dividendových titulů akcie bankovních domů Erste a Komerční banky. Černými růstovými koňmi zůstávají společnosti Gevorkyan a Colt. Společnost Gevorkyan povýšila na hlavní burzovní parket tento rok z důvodu své další expanze. V jejím rámci také aranžuje takzvané green bonds, splňující požadavky podle Mezinárodní asociace kapitálových trhů. Tyto dluhopisy budou zalistované na pražské a bratislavské burze.

Pokud jste ochotni připustit nižší likviditu, neměla by vám uniknout ani nižší burzovní platforma Start, sloužící jako alternativa k hlavním trhu. Hlavním tahounem růstu této části pražské burzy byla společnost Primoco, která si připsala zhodnocení za rok 2023 více než 115 procent. Tento rok na trzích převládá všeobecná euforie z očekávaného nebo již v českém prostředí probíhajícího snižování sazeb ze strany centrálních bank. My jako zástupci aktivního přístupu k portfolio managementu jsme opatrní a věříme, že bude prostor pro doplnění klientských portfolií, a využijeme i dílčích poklesů na trzích.

Ve stále rostoucím trendu oblíbenosti ETF a indexových fondů jsem nedávno na konferenci v Schebkově paláci zaznamenal krásnou větu: „Díky za ně, za zastánce aktivního přístupu k portfolio managementu, kteří objevují tu skutečnou cenu.“ Nyní se vyplatí nespěchat a nenechat se zlákat boomem na amerických technologických titulech, kde hlavní americký index S&P 500 byl tažen právě těmito tituly. Nejen proto vybírejte pečlivě.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze