Už téměř za čtyři měsíce měly firmy začít za lidi, které zaměstnávají na dohodu o provedení práce (DPP), odvádět státu na sociálním a zdravotním pojištění výrazně víc peněz než dosud. Některé se proto těchto pracovníků začaly zbavovat, případně jim nabízely jiné druhy úvazků. Nyní se ale ukazuje, že se nejspíš unáhlily.
Dohodáři jim pravděpodobně v létě nepodraží a pracovníci na DPP budou moci ještě celý letošní rok fungovat podle původních, benevolentnějších podmínek. Vláda se totiž nedávno rozhodla už schválenou regulaci ještě na poslední chvíli upravit. Do července to ale zřejmě nestihne, a tak celou změnu ještě o půl roku odloží. „Pro firmy je v tom zmatek. Nikdo už neví, kdy co bude platit nebo co se změní,“ komentuje to generální ředitelka personální agentury ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová.
Dnes platí pojistné odvody jen ti pracovníci, kteří mají dohodu uzavřenou na více než 10 tisíc korun měsíčně. Řada lidí má však smluv uzavřených několik a placení pojistného se tak mohou vyhýbat, i když si vydělají výrazně víc. Státu tím na pojistném utíkají značné příjmy.
Vláda se proto v rámci loňského úsporného balíčku rozhodla tuto praxi výrazně omezit. Nově se měly dohody u každého pracovníka sčítat, a pokud by hodnota jeho celkového výdělku přesáhla 40 procent průměrné mzdy, tedy asi 17,5 tisíce korun, musel by pracovník i jeho zaměstnavatelé státu odvést sociální a zdravotní pojištění. U těch, kteří mají dohodu pouze u jednoho zaměstnavatele, by dál platil podobný limit jako dnes – lehce přes 10 tisíc korun. Vláda si od změny slibovala, že do rozpočtu letos získá asi o 1,8 miliardy korun navíc.
Zaměstnavatelé ale změnu kritizovali, do poslední chvíle by totiž nevěděli, kolik je dohodář nakonec bude stát. Částku, kterou za něj mají na pojistném zaplatit, by se dozvěděli minimálně s měsíčním zpožděním podle toho, kolik si pracovník vydělal u dalších firem. Proto na konci loňského roku vznikla pracovní skupina složená se zástupců jednotlivých ministerstev, byznysu i odborářů, která má pravidla ještě na poslední chvíli změnit.
Konkrétní návrh ale ani na konci února neexistuje a hrozí, že do července, kdy má nová regulace začít platit, se vše schválit nestihne. Proto je velmi pravděpodobné, že se změny v pojistných odvodech pro DPP odsunou až na začátek příštího roku. „Shodli jsme se, že je důležitější, aby se vyjasnily všechny detaily, než abychom vše stihli do začátku července a třeba se tam nakonec objevila nějaká závažná chyba. Proto je možné vzít si na přípravu ještě půl roku čas,“ říká tajemník Hospodářské komory Ladislav Minčič, který se jednání týmu odborníků také účastní.
Toto se nelíbí 10 z 10 instruktorů. Změna pravidel pro dohodáře podstatně dopadne na posilovny a skiareály
O tom, zda se nová pravidla pro dohodáře opravdu posunou až na příští rok, bude definitivně jasno už velmi brzy. „Mělo by o tom rozhodnout setkání koaličních partnerů tento týden,“ uvádí lidovecká poslankyně a členka expertní komise Marie Jílková. Právě ona by měla nakonec po dohodě s ministerstvem práce ve sněmovně nová pravidla přidat pozměňovacím návrhem k některému z aktuálně projednávaných zákonů.
Členům pracovní skupiny nyní údajně zbývá vyjasnit hlavně detaily ohledně placení zdravotního pojištění s úředníky ministerstva zdravotnictví. Na hlavní změně se nicméně už teď shodnou – dohody se sčítat nebudou a lidé pracující na DPP se v budoucnosti rozdělí na dvě kategorie. Na smlouvu, kterou firma s dohodářem nahlásí České správě sociálního zabezpečení jako první, se budou dál vztahovat současná pravidla. Pojistné se z ní bude platit jen v případě, že měsíční výdělek u této firmy přesáhne zhruba 10 tisíc korun. Všechny další dohody, které člověk uzavře s ostatními podniky, už ale budou mít limit pro neplacení odvodů podstatně nižší, pravděpodobně půjde o desetinu průměrné mzdy, tedy asi 4200 korun.
„Jde o významné zjednodušení. Musí ale fungovat systém, kdy zaměstnavatel bude schopen během okamžiku zjistit, zda zaměstnanec již někde využívá tu primární DPP, nebo ne. Pokud to tak nebude, tak celý systém opět nebude fungovat,“ míní ředitelka personální agentury Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Posun platnosti změn až na začátek ledna příštího roku Hrbáčková vítá. „Zaměstnavatelům to dá čas se na celou situaci dobře připravit a například se i dohodnout se svými zaměstnanci, které mají na DPP, jestli oni budou tím primárním zaměstnavatelem, který bude využívat pojistný limit 10 tisíc korun, nebo ne,“ říká.
Pro některé podniky ale může jít o komplikaci. Už od loňského roku počítaly s tím, že se pravidla letos v létě zpřísní a pracovník na DPP je bude stát víc peněz a ještě s ním budou mít více papírování. Kromě chystaného zpřísnění pravidel pro pojistné odvody totiž dohodáři už letos mají nárok na placenou dovolenou nebo příplatky za práci o svátcích či víkendech. Proto se firmy s některými zaměstnanci už na přelomu roku rozloučily. „Dohodáře jsme v podstatě zrušili. Pokud to bude možné, budeme se snažit na jejich práci zaměstnávat kmenové zaměstnance, čímž trochu zmírníme tlak na propouštění,“ uvedl například v prosinci pro HN šéf společnosti Atas Otto Daněk.
Jiní zaměstnavatelé zase lidem na DPP nabídli jiný typ úvazku. „Firmy se se změnou spíš smířily, budou DPP často nahrazovat zkráceným úvazkem se sníženou sazbou,“ myslí si Rezlerová z agentury ManpowerGroup.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist