Francouzská technologická firma Atos ukončila jednání se společností EP Equity Investment (EPEI) českého podnikatele Daniela Křetínského ohledně převzetí své ztrátové konzultační divize Tech Foundations. Atos ve středu oznámil, že se s Křetínským nedohodli. Podle agentury Reuters jde o první velký neúspěch Křetínského ve Francii, kde má za sebou řadu akvizic. Křetínského mluvčí Daniel Častvaj ČTK sdělil, že oficiálně to komentovat nebudou.

„Jednání s EPEI o možném prodeji Tech Foundations skončila bez dosažení dohody,“ uvedl Atos. Strany se podle něj nedokázaly dohodnout na navrhovaných podmínkách nové smlouvy a ceně.

Krach jednání o akvizici je ranou i pro Atos. Prodejem své divize Tech Foundations by se firma zbavila řady ztrátových aktivit v době, kdy rychle ztrácí hotovost a potřebuje refinancovat dluh 4,7 miliardy eur (119,1 miliardy korun), připomíná Reuters.

Společnost Atos na začátku loňského srpna oznámila, že zahájila s Křetínského EPEI exkluzivní rozhovory o prodeji Tech Foundations. Dodala, že by v rámci transakce měla získat 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) v hotovosti a převést na firmu EPEI dluh v objemu 1,9 miliardy eur.

Vyjednávání začalo drhnout po nástupu nového šéfa představenstva Atosu, kterým se loni v říjnu stal Jean-Pierre Mustier. Ten se podle zdrojů snažil dohodu přepracovat a získat o půl miliardy eur v hotovosti více, než se původně předpokládalo.

Zdroj blízký Křetínského skupině uvedl, že EPEI „nebyla připravena změnit ekonomickou rovnováhu dohody" a že "nechtěla (dohodu) za upravených podmínek".

Transakce se také stala terčem kritiky ze strany některých francouzských zákonodárců i ze strany některých akcionářů Atosu.

Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v České republice i v zahraničí.

Za loňský rok zaznamenal Atos odliv hotovosti za 1,08 miliardy eur. Proti předchozímu roku je to nárůst o 187 milionů eur. Roční tržby činily 10,7 miliardy eur.

Společnost Atos se dříve řadila mezi čtyři desítky firem z indexu pařížské burzy CAC-40, akcie firmy ale za poslední dva roky odepsaly zhruba 93 procent. Přispělo k tomu několik neúspěchů, například nepříznivě přijímaný plán na převzetí amerického konkurenta DXC v roce 2021 anebo účetní problémy v amerických divizích. Ve středu dopoledne akcie Atosu na pařížské burze mírně oslabovaly a pohybovaly se kolem 2,30 eura. Krátce po zahájení vykazovaly až pětiprocentní nárůst.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.