Kdo má superrychlý vůz, nemohl chybět na víkendových závodech, které se odehrávaly v Praze a v Jičíně. Závody to byly „tajné“, kromě účastníků o nich věděla jen policie několika krajů a blíže neurčené tisíce lidí, kteří měli tu „čest“ klání rychlých vozů na vlastní oči vidět, slyšet či se jimi nechat zablokovat.

Závody to byly tajné, ale auto, které jede přes 300 kilometrů za hodinu po českých dálnicích, vidět je. Dokonce i když česká policie hledí jinam.

Policie, zdá se, nechce nic uspěchat. První reakce na víkendovou akci ve stylu „rychle a zběsile“ byla následující: je nutné vše zanalyzovat, podívat se na záběry z kamer a potom rozhodně a jistě vykročit k nějaké akci. Což v případě policie znamená poslat obálku s pokutou na poslední známou trvalou adresu.

Člověk se až třese před touto „nekompromisní a krutou“ akcí našich represivních složek. Zejména pokud má zkušenosti s nekonečným pruzením kvůli daleko menším přestupkům. A obecně, pokud má zkušenosti s neochotou příslušníků dělat cokoliv, co vyžaduje víc než odevzdání občanky či řidičáku a pokorné zaplacení pokuty. Člověk se snadno ocitne takřka jednou nohou v kriminále za to, že sice parkuje ve své domovské rezidenční zóně, ale na oranžovém, tedy speciálně placeném pruhu. Pro policii je to snadný případ, podstatně jednodušší než porušení všech myslitelných pravidel při život ohrožujícím závodě městem.

Ministr vnitra Vít Rakušan s několikadenním zpožděním prohlásil, že se na nezásah policie zeptá jejího prezidenta. Respektive že si potřebuje zjistit „celistvější obraz, kde je i policejní perspektiva“. Možná by se mohl zeptat i na to, proč nezasáhla policejní posila supersport Ferrari 458 Italia, kterou má od předloňského července speciální tým, jenž se zaměřuje právě na tunningové závody.

Kdy bude k dispozici ona jasnější perspektiva, nevíme. Výsledek si ale můžeme tipnout už teď. A hodí se k tomu název jednoho starého italského filmu: Vyšetřování skončilo, zapomeňte.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.