Dva roky po začátku války už Česko poslalo napadené Ukrajině skoro všechnu zbytnou vojenskou techniku, kterou mělo ve skladech. Pomoc tím ale nekončí, teď přichází řada na nejstarší stroje přímo od bojových útvarů. Ministerstvo obrany HN potvrdilo, že se chystá poslat i původní tanky T-72M1 z konce 80. let. Jako kompenzaci by Česko mělo dostat další starší německé tanky Leopard 2A4: část zdarma v rámci takzvané kruhové výměny na podporu Ukrajiny, druhou část chce dokoupit. Do bránící se země navíc průběžně odcházejí i poslední letuschopné bitevní vrtulníky Mi-35.
Takové přesuny uniknou pozornosti málokdy. A ani tenkrát to nebyla výjimka: nad severomoravskou krajinou hřměly dva bitevníky Mi-35 a doprovodný transportní Mi-171 pro návrat posádek, pak přistály na mošnovském letišti na dotankování. Scéna, která se odehrála v polovině února, znamenala jediné: dodávku dalších dvou bitevníků ukrajinskému letectvu.
Informaci následně HN potvrdily dva zdroje z blízkosti českého letectva. Z mezipřistání na Mošnově dokonce existuje snímek, který zachycuje jeden Mi-35 s viditelně zamalovanými identifikačními znaky českého letectva. Minimálně dvě velmi podobné dodávky už se uskutečnily dřív, v jednom případě se dokonce na tankování přistávalo přímo na beskydské louce.
HN se podařilo zjistit i původní česká identifikační čísla čtyř dříve dodaných strojů, tři z nich byly podle posledních dostupných informací z loňského listopadu stále bojeschopné. Všechny tyto vrtulníky byly do Česka poslané v rámci deblokace ruského dluhu kolem roku 2005, část z nich už letectvo nahradilo nově dodanými americkými stroji Bell AH-1Z.
Důvod debaty o odvodech: kdyby došlo na válku, Česko by ubránilo jen kousek fronty a mobilizovalo by padesátníky
Ministerstvo obrany ani armáda dodávky zbraní Ukrajině příliš nekomentují. Loni v listopadu omezily i množství každoročně zveřejňovaných informací o počtech vlastní techniky. Jedna z mála oficiálních informací: 21. února po jednání vlády premiér Petr Fiala prezentoval souhrnná čísla o české pomoci Ukrajině: 62 tanků, 131 bojových vozidel pěchoty, šest vrtulníků a 16 systémů protivzdušné obrany.
Údaj o tancích je zajímavý. Před válkou v každoročním přehledu česká armáda vykazovala 116 tanků: 27 modernizovaných T-72M4CZ a 89 původních T-72M1 z československé licenční výroby na konci 80. let. Od té doby se podařilo zdokumentovat hned několik transportů T-72M1 ze skladů. Asi dvacítka tanků byla ale také v posledních letech reaktivována i k jedinému českému tankovému útvaru, tedy 73. praporu. Sklady se tedy zjevně vyprázdnily.
České dodávky jsou zapojené do programu takzvané kruhové výměny: země bývalé Varšavské smlouvy posílají Ukrajině svou starou techniku a za ni mají dostat jako částečnou náhradu starší západní. Česko zatím takto dostalo 14 tanků Leopard verze 2A4. Jsou to podobně staré stroje jako odesílané T-72M1, ale výrazně těžší, spolehlivější a lépe vyzbrojené. Teď vláda mluví o dalších 14 kusech darem a možném přikoupení třetí čtrnáctikusové várky.
„Rozšíření počtu tanků Leopard 2A4 umožní nemodernizované T-72 poslat Ukrajině,“ řekl HN mluvčí resortu Karel Čapek. To by pro Ukrajinu znamenalo dalších až 27 T-72M1.
73. prapor Armády ČR současně s přezbrojením přechází i na strukturu podle zvyklostí NATO. Každá ze tří rot by měla mít po 14 tancích a jednom vyprošťovacím, což přesně odpovídá plánům na další dodávky z Německa.
Profesionální část útvaru by tím přezbrojila kompletně na starší tanky Leopard a pro čtvrtou rotu aktivních záloh by zbyly modernizované T-72M4CZ. Na začátku století jich prošlo modernizací 27, ale poslední roky je valná většina odstavena kvůli nedostatku náhradních dílů. Státní podnik VOP je od loňska postupně znovu za zhruba miliardu korun upravuje tak, aby se vrátily zpátky do provozu.
„O osudu T-72M4CZ bude rozhodnuto v souvislosti s pořízením hlavního bojového tanku,“ řekl HN mluvčí ministerstva.
Resort chce během letoška rozhodnout, jestli se zapojí do společného nákupu s Německem a od mnichovského výrobce KMW koupí až 77 nových leopardů verze 2A8 za řádově desítky miliard. Pokud by na to došlo, 73. prapor by byl za pár let vyzbrojený verzí 2A8 a starší 2A4 by zůstaly jen u aktivních záloh a ve skladech. Opravené T-72M4CZ by potom mohly také odejít. „Nepředpokládá se, že by česká armáda v budoucnu využívala dvě různé tankové platformy,“ dodal Čapek. Otázka je ovšem kdy – většina strojů je teď mimo provoz a opravy se potáhnou minimálně dva roky. A pak je otázka, jestli by byly pro Ukrajince přínosem.
„T-72M4CZ je skvělý tank, pokud na něm vše funguje tak, jak má, což bohužel v posledních letech nastalo málokdy. V tomto směru je naprosto nedoceněný personál 73. praporu, který tento typ s velmi omezenou dostupností náhradních dílů dokázal tak dlouho udržet v provozu,“ řekl HN bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist