Představitelé zemědělských organizací v pondělí rozhodli o čtvrteční protestní jízdě Prahou, slíbenou pomoc od vlády považují za nedostatečnou. Později Agrární komora uvedla, že se uskuteční protesty i v dalších regionech. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl, že je ochoten se zemědělci dál jednat, ale ne pod ultimáty. Opatření, která oznámil v pátek, jsou podle něj maximem v rámci možností státního rozpočtu a nemůže ani pod tlakem protestů slíbit další ústupky.
Výborný v pátek uvedl, že vláda vyšla vstříc některým z pěti požadavků farmářů. Kabinet podle něj letos přidá 550 milionů korun na podporu pohody v chovech a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově. Farmáři však v pondělí řekli novinářům, že taková pomoc nestačí. „Potřebujeme, aby všech pět bodů bylo do nějaké míry splněno,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal.
Chtěli více a hned, vláda nabídla méně a později. Přesto zemědělci zvažují, že další traktorovou blokádu odvolají
Letošní navýšení dotace podle Doležala znamená sice její růst na tři miliardy korun, což je však stále o dvě miliardy méně než před jejím krácením před dvěma lety. Přesto jsou zemědělci ochotni tento bod považovat za splněný, nicméně jen jako jediný z pěti požadovaných. Podporu zaměstnanosti v příštím roce vnímají pouze jako příslib.
Zemědělské organizace proto zorganizují 7. března protest v Praze. „Demonstrace bude mít dvě části. První část bude jízda zemědělské techniky, především po nábřeží,“ řekl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Druhá část bude protest zemědělců, pravděpodobně před úřadem vlády, doplnil. Do Prahy podle něj dorazí zřejmě stovky vozů, ale zemědělci nechtějí centrum Prahy včetně magistrály zablokovat. „Zvolili jsme trasu, abychom se soustředili hlavně na vládní budovy,“ doplnil Doležal.
Protesty se ve čtvrtek uskuteční kromě Prahy i v dalších regionech, řekla později ČTK mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková. „Nedokážu v tuto chvíli říci, jestli to budou všechny regiony a jaká to budou města,“ doplnila. Místa protestů upřesní podle ní zemědělci v úterý. Prezident komory sdělil v tiskovém vyjádření vydaném po odpoledním briefingu zemědělců, že prosí o trpělivost s protesty „obyvatele Prahy a dalších velkých měst“. Konkrétní místa kromě Prahy neuvedl.
Výborný respektuje právo zemědělců na protesty, ale není ochoten jednat pod tlakem. „Nemám eso v rukávu, které bych vytáhl v okamžiku, kdy budou tři dny jezdit kolem Strakovky (sídla vlády, pozn. red.) nebo ministerstva zemědělství zemědělci se svojí technikou,“ řekl dnes médiím. Se zemědělci je ochoten dále jednat, ale v pátek oznámená pomoc je podle něj konečná. „Je to řešení, které je v rámci možností státního rozpočtu,“ dodal.
Všem požadavkům zemědělců ani kabinet podle ministra nemůže vyhovět. Vláda není schopna třeba snížit daň z nemovitosti, protože ta je součástí celého konsolidačního balíčku, z něhož není možné jednotlivé položky vytrhávat, uvedl Výborný.
Protestní jízdu Prahou podpořili i zástupci Společnosti mladých agrárníků a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Třeba zemědělci v Libereckém kraji také podporují další protestní akce a jednat o nich budou i s farmáři v Německu a Polsku. Je to vzkaz vládám, aby situaci, která dopadá na zemědělce, řešily - a to nejen ta česká, ale i polská a německá, řekl dnes ČTK předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach. Například Asociace soukromého zemědělství ČR, sdružující zejména malé farmáře, se však k protestu přidat nechce. Podle dřívějšího vyjádření svého předsedy Jaroslava Šebka má vlastní náměty, jak zemědělství podpořit.
Čtvrteční akce podle Doležala nebude poslední demonstrací, protože 21. března bude jednání Evropské rady o bezcelní dohodě s Ukrajinou. Zemědělci požadují, aby se v rámci této dohody nedostávalo do Evropy více levných surovin určených pro jiné země. Další protest by se tak podle šéfa Agrární komory možná soustředil na evropskou rovinu problémů farmářů.
Část zemědělců už 19. února demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovala magistrálu. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od protestu distancovaly. Hlavní zemědělské organizace se podílely na protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů zpomalovaly dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist