Minimálně reputačně získali Francouzi v boji o zakázku na stavbu jaderných elektráren v Česku velké plus. Francouzský prezident a aktuálně nejvýraznější politik Evropy Emmanuel Macron nelobbuje za zájmy každé firmy. Francouzská energetická skupina EDF, která je vedle jihokorejské KHNP jedním ze dvou zbývajících účastníků jaderného tendru, však takovou firmou je. A právě jádro bylo hlavním tématem úterní návštěvy francouzského prezidenta v Praze. 

Ta vyvrcholila v Rudolfinu na pompézním Česko-francouzském jaderném fóru, kde se sešla celá tuzemská jaderná branže. Nápadná byla jen absence zástupců ČEZ, tedy zadavatele jaderné zakázky, který se tak zřejmě snaží udržet si od obou uchazečů odstup. „Pro naši budoucnost potřebujeme jadernou energii a obě naše země tento přístup sdílejí,“ prohlásil Macron před naplněným Rudolfinem. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.