Bylo to opravdu rychlé. Při prezentaci loňských výsledků Skupiny ČEZ v minulém týdnu generální ředitel Daniel Beneš opatrně naznačil, že palivo do Dukovan by místo Rusů mohl dodávat někdo jiný. Ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek v rozhovoru, který v HN vyšel v úterý, říkal, že jde o záležitost několika měsíců. A už ve středu polostátní skupina oznámila, že podepsala kontrakt na dodávky paliva s americkým Westinghousem od roku 2024.

„Máme technologii, která je nezávislá na dodávkách z Ruska. Již jsme uzavřeli smlouvu a můžeme začít zásobovat Dukovany v roce 2024,“ komentoval uzavření kontraktu šéf Westinghousu Patrick Fragman. U novějších temelínských bloků typu VVER 1000 se Američané a Rusové v minulosti v dodávkách paliva střídali a ČEZ se tam od roku 2024 také vrací k americké technologii. Pro starší reaktory VVER 440 v Dukovanech ovšem léta platila nepsaná premisa, že jiný dodavatel než ruský TVEL není možný. Po invazi Ruska na Ukrajinu rychle došlo k totálnímu obratu. Tak jednoduché to ale není.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.