Téma vysoké ceny elektřiny v posledních dnech v novinových titulcích vystřídalo téma nízké rentability hnědouhelných zdrojů. Jak k tomu došlo? Důvodů je více. Máme nižší spotřebu energií, levný plyn, mnoho dotovaných OZE, které vytlačují ostatní zdroje z výroby, a nevyzpytatelnou emisní povolenku.

Pro snížení spotřeby elektřiny byl dominantní vliv úspor, ekonomické stagnace a také přírůstku malých fotovoltaik, jež snižují odběr síťové elektřiny. Síťově krytá spotřeba elektřiny v regionu střední Evropy klesla jen mezi roky 2022 a 2023 o 1,3 procenta, v Německu o 4,8 procenta. Od roku 2019 se snížila spotřeba v regionu o dvě procenta. Očekáván byl přitom růst o střední jednotky procent vlivem dekarbonizace. Na pokles spotřeby zemního plynu měla velký vliv hrozba jeho fyzického nedostatku, s tím spojené skutečné úspory a nižší výroba z paroplynových elektráren, ale také nečekaně vysoké teploty. Od průměru let 2019 až 2021 klesla v regionu střední Evropy ke konci roku 2023 spotřeba zemního plynu přibližně o 21 procent.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč hnědouhelné elektrárny ztrácejí rentabilitu.
  • Jak nižší cena elektřiny a emisních povolenek snižuje ziskovost hnědouhelných elektráren.
  • Co by se stalo, pokud by se část hnědouhelných elektráren odstavila.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.