Akcie amerického výrobce tenisek Foot Locker se ve středu v poobchodních hodinách propadly o třicet procent, když firma oznámila, že se v posledním čtvrtletí propadla do ztráty, zhoršila výhled na další čtvrtletí a dosáhnout vytyčených finančních cílů oznámených v minulém roce se podaří pravděpodobně až o dva roky později, než se plánovalo. Největší akcionář společnosti je Vesa Equity Investment miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.

Foot Locker v posledním fiskálním čtvrtletí dosáhl ztráty 389 milionů dolarů. Po očištění jednorázových vlivů byl ale v zisku, a překonal dokonce očekávání analytiků. Nicméně klíčové je, že naopak zklamal odhady trhu, co se týče výhledu na další čtvrtletí, kdy by se zisk na akcii měl pohybovat v intervalu 1,5 až 1,7 dolaru. Analytici dosud očekávali 1,4 až 2,3 dolaru. Jednou z hlavních příčin komplikujících Foot Lockeru dosažení cílů jsou velké zásoby, které v minulém čtvrtletí rozprodával se slevami, a tedy došlo ke snížení celkové marže.

Foot Locker je typická firma působící v cyklickém odvětví a na její hospodářské výsledky tak tvrdě doléhá stav ekonomiky. Potíže firmy se proto táhnou už nejméně od roku 2022, kdy začala americká centrální banka agresivně zvyšovat úrokové sazby v boji s inflací. Právě inflace a vysoké sazby narušily schopnost a ochotu Američanů dále utrácet za relativně zbytné zboží. Vrátit firmu na růstovou trajektorii se snaží ředitelka Mary Dillonová, které se v minulosti podařilo proměnit kosmetickou značku Ulta Beauty v silného prodejce.

Dillonová se snaží zvýšit online prodeje, provedla personální změny, aby se neopakovala situace s příliš velkými zásobami, podepsala marketingovou spolupráci s NBA nebo otevřela nové obchody. Analytici nicméně podle serveru CNBC očekávali, že účinek změn na řízení společnosti bude rychlejší. Akcie Foot Lockeru se od svého maxima v roce 2021 propadly už o více než 60 procent. Největší akcionář Vesa Equity Investment Daniela Křetínského a Patrika Tkáče pak drží ve firmě podíl 12,2 procenta, konkrétně 11,47 milionu akcií, což při současné ceně akcie 24 dolarů za kus odpovídá zhruba 278 milionům dolarů, což je 6,5 miliardy korun.

Vesa přitom nakoupila akcie celkově za více než 10 miliard korun v roce 2020. V roce 2022 pak část odprodala a inkasovala v přepočtu přes miliardu korun. Podle posledního hlášení americkému regulátorovi v únoru letošního roku měl podíl Vesy ještě hodnotu zhruba 8,3 miliardy korun.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze