V posledních dnech přepsaly své rekordní hodnoty nejen akcie a bitcoin, ale po delší době i zlato. Ropa jako tvrdé aktivum letos vzrostla o 11 procent, zatímco státní dluhopisy se ukazují jako méně tvrdé, když ztrácejí přes dvě procenta.

Michael Harnett z Bank of America glosuje, že rekordy zlata a bitcoinu symbolicky ukazují na pokračující politiku znehodnocování dluhů. I když centrální banky v posledních letech výrazně zvýšily úroky, vedle toho státy pokračují v bezhlavém utrácení jako příslovečný opilý námořník. Spojené státy nyní navyšují svoji státní „sekyru“ o jeden bilion dolarů zhruba každých 100 dní! Rozpočtové deficity většiny zemí světa se pohybují hluboko v úrovních, které se dříve vyskytovaly pouze při krizích. Covid však skončil, ceny energií spadly téměř na předchozí úrovně a nabízí se otázka, z jakého důvodu ve štědrém rozhazování státy pokračují.

Odpověď může být překvapivě prostá. Lidé to chtějí. Nikdo se asi nebude divit tomu, že proti štědré ruce státu nebudou protestovat důchodci nebo sociálně slabé skupiny, které jsou na státní penězovod odkázáni. Překvapivě se ale do této skupiny začínají zařazovat mladší generace v produktivním věku.

Průzkumy ukazují, že mileniálové kromě větší rovnováhy mezi prací a volným časem též preferují větší jistoty. Předchozí generace Husákových dětí, která považuje za normální tvrdě makat a postarat se o sebe, se tomu diví podobně jako Petr Honzejk ve skvělém podcastu Hospodářských novin Generační konflikt s „vločkou“ Veronikou Capákovou, příslušnicí generace dvacátníků. Ukazuje se, že generace, které vyrostly v překotné době technologií a žijí v online světě, cítí větší nejistotu než starší ročníky, které mají kořeny v offline světě. Roste spotřeba antidepresiv, mít svého psychologa je normální a bezpochyby se tento postoj promítá i do požadování větší role státu, která poskytne ochranu a řešení.

Starší generaci, do které již patřím též, nezbývá než toto pochopit a akceptovat. A mladším mohu doporučit občas vypnout mobil a jít do lesa.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze