Oficiálně stále platí dohoda uvnitř vládní koalice: kandidáta na nového eurokomisaře za Česko navrhne hnutí STAN. Podle informací HN se ale v zákulisí chystá ODS nabídnout vlastní jméno. I proto, že jsou občanští demokraté na Starosty naštvaní.

Na tom, že nástupce či nástupkyni současné české eurokomisařky Věry Jourové navrhne STAN, se měly domluvit strany před dvěma lety, když sestavovaly vládu. „Naposledy před dvěma týdny mi premiér potvrdil, že dohoda o naší nominaci platí,“ říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a lídryně STAN do eurovoleb Danuše Nerudová. Jak ale HN řeklo několik zástupců ODS mimo záznam, nejsilnější vládní strana má nachystaného svého vhodného kandidáta. Tím je stávající náměstek ministra financí a bývalý viceguvernér České národní banky Marek Mora. 

Důvodem je, že občanské demokraty rozzlobila kampaň, kterou Starostové a nezávislí nedávno rozjeli. Zejména jde o video, které ji odstartovalo, v němž se předseda hnutí Vít Rakušan vymezuje vůči kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS). I proto členové hlavní vládní strany nechtějí přiznat STAN výsadu, aby vyslal do Bruselu svého zástupce.

Jméno dvaapadesátiletého náměstka ministra financí bylo údajně v úvahách strany od počátku. Byli tu ale další zájemci blízcí ODS, například někdejší ministr obrany a nyní šéf Evropské obranné agentury v Bruselu Jiří Šedivý. Ten veřejně projevil zájem o komisařský post, konkrétně spojený s obranou.

O křeslo komisaře pro obranu, jenž by měl v nové Evropské komisi vzniknout, si ale teď řeklo Polsko. Nabídlo pro to také silné jméno – ministra zahraničí Radoslawa Sikorského. To oslabuje české šance na tento post. Zároveň ale vrací do hry zisk ekonomického portfolia, jak o tom v minulosti mluvili zástupci ODS. A právě jméno Marka Mory by jim umožnilo říct, že mají vhodnějšího kandidáta.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Mora není členem žádné strany, názorově má však blízko k ODS. Naposledy na sebe upozornil, když vstoupil do nedávné debaty o euru. Kriticky se vymezil vůči stavu eurozóny a brzký vstup Česka do předpokoje tohoto klubu – systému ERM II – označil za nesmysl.

Mora řadu let pracoval přímo v Bruselu. Naposledy působil jako ředitel pro rozpočet, daňovou a regionální politiku v sekretariátu Rady EU, což je instituce zastupující zájmy členských států. ODS by tak mohla říct, že do komise vysílá skutečného insidera unijní politiky.

„Je kompetentní, loajální a bruselské prostředí zná velmi dobře,“ shrnuje anonymně argumenty ve prospěch Mory člen vedení ODS. „V centrální bance byl navíc za vlády ANO a Miloše Zemana, takže by se do něj nemohl tolik strefovat Babiš,“ dodává.

HN oslovily samotného Moru, ten ale nechtěl svůj případný návrat do Bruselu veřejně komentovat.

Vláda o jménu nového českého eurokomisaře zatím nejednala. Koaliční strany čekají až na výsledek červnových eurovoleb. Pokud by v nich hnutí STAN výrazně uspělo, což dosavadní průzkumy naznačují, nominace eurokomisaře zůstane jemu.

Jestliže by Starostové neudělali dvouciferný výsledek, ODS bude mít nachystaného Moru. S jeho nominací by pak musel souhlasit zbytek vládní koalice.

„Nepřekvapuje mě, že ODS v zákulisí zpochybňuje dohodu s námi. Bude to tak až do voleb,“ říká k tomu dvojka na eurokandidátce STAN Jan Farský a dodává: „Marek Mora je jistě jeden z Čechů, který by post eurokomisaře zvládl. Náš kandidát to ale není.“

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.