Soudě podle posledních průzkumů renomovaných sociologických agentur existují v Česku dvě paralelní politické reality. V jedné, kterou nám nabízí agentura Kantar, ANO s 39 procenty preferencí válcuje úplně všechno, co mu přijde do cesty, a je pouze otázkou, zda společně s SPD dá dohromady v příštích volbách ústavní většinu.

V druhé realitě, prezentované agenturou Median, má ANO standardních 31 procent a vládní strany v součtu dokonce vedou nad opozicí 41 : 40,5. Přesto se dají z totálně odlišných průzkumů vyčíst minimálně čtyři momenty, kterými si můžeme být plus minus jisti.

Moment první: Když se podíváme na příčinu, proč se preference vedoucího hnutí ANO u obou agentur tak liší, musíme, samozřejmě vedle statistické chyby, konstatovat, že klíč je v pozici malých mimoparlamentních stran. Preference SOCDEM, KSČM, Přísahy, Trikolory a PRO jsou u Kantaru, který dává ANO 39 procent, významně vyšší než u Medianu, u kterého je zisk ANO  nižší. Lze tedy předpokládat, že velká část voličů malých stran váhá, jestli zůstanou u „svých“, nebo to nakonec „hodí“ Babišovi, aby měli jistotu, že jejich hlas nepropadne. Jistí si tedy můžeme být tím, že Babiš a spol. povedou v další fázi kampaně boj právě o tyto voliče a budou se snažit ještě více než dnes představit sami sebe jako jedinou relevantní opoziční sílu.

Moment druhý: V obou průzkumech se shodně daří hnutí STAN. U Kantaru má hnutí Víta Rakušana sedm procent, u Medianu devět. Zjevně zafungovala mediální ofenziva v podobě Rakušanových „debat bez cenzury“, kampaně za přijetí eura a zřejmě i představení Danuše Nerudové jako jedničky kandidátky pro eurovolby. Nikoli neočekávaně na to doplácí koalice Spolu, odkud ke Starostům voliči přecházejí. Starostové, ač jejich volební jádro není silné, mají nyní našlápnuto k dalšímu růstu.

Volební model Kantar:

Volební model Kantar
Volební model Kantar
Foto: Česká televize

Moment třetí: V obou průzkumech vidíme zmar KDU-ČSL. Lidovci se potácejí kolem dvou procent a nezdá se, že by je mohla zachránit síla pocházející z tohoto světa. Zázraky samozřejmě vyloučené nejsou, ale Marianu Jurečkovi a spol. nyní není co závidět. Zavedená strana, která by na tom rok a půl před volbami byla tak mizerně, se ještě nikdy v historii Česka do sněmovny nedostala.  

Moment čtvrtý: Podle obou průzkumů jsou přelivy mezi vládním a opozičním táborem minimální a zároveň ochota přijít k volbám je nyní relativně nízká (podle Medianu kolem 60 procent). Volby v roce 2025 tedy rozhodne, zda ANO vyluxuje malé strany, a také, zda budou vládní voliči z roku 2021, kteří jsou nyní mezi nevoliči, ochotni přijít k volbám a se skřípěním zubů znovu volit některou z koaličních stran.

Celkově: Stále je pravděpodobnější, že za rok a půl zvítězí Andrej Babiš s SPD. Ale pětikoalice odepsaná není a může výhru zopakovat.

Volební model Median:

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist