Bývalý prezident Miloš Zeman je po čtvrteční operaci ve stabilizovaném, ale vážném stavu. Jak dlouho zůstane v nemocnici v pražském Motole, nelze nyní určit. Nemocnice to dnes uvedla v tiskové zprávě zaslané ČTK. Devětasedmdesátiletý exprezident byl podle nemocnice operován kvůli kritickému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Brzké uzdravení Zemanovi popřál jeho nástupce v prezidentské funkci Petr Pavel.

Zeman „absolvoval hybridní výkon se zprůchodněním tepny a obnovením prokrvení“, prognózu délky hospitalizace nelze nyní určit, uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Další informace nemocnice poskytne se souhlasem Zemanovy rodiny v pondělí, dodala.

„Přeji panu prezidentovi Zemanovi rychlé uzdravení a brzký návrat z nemocnice domů,“ napsal dnes odpoledne na síti X prezident Pavel.

Bývalý prezident byl hospitalizován ve čtvrtek. Podle serveru Blesk.cz v Motole absolvoval vyšetření, které odhalilo komplikaci, kvůli níž v nemocnici zůstal. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz ČTK sdělil, že hospitalizace souvisí i s cukrovkou, kterou bývalá hlava státu dlouhodobě trpí. Danková následně uvedla, že důvodem hospitalizace Zemana byly komplikace související s náhlým nedokrvením v oblasti dolní končetiny způsobeným krevní sraženinou, proto ho lékaři i operovali.

Ještě ve středu byl přitom Zeman ve své prezidentské kanceláři v Dejvicích, kde mimo jiné přijal šéfku poslanců hnutí ANO Alenu Schillerovou.

Už na začátku prvního Zemanova funkčního období lékaři informovali o tom, že trpí polyfunkční neuropatií, kvůli které ztrácí cit v nohou, což bývá neurologická komplikace při cukrovce. Sám Zeman v září 2016 prohlásil, že se mu zlepšily hodnoty cukrovky, zatímco neuropatie zůstává na stejné úrovni. V listopadu 2017 pak hovořil o tom, že mu „odešla cukrovka“. Jeho lékař Miloslav Kalaš tehdy vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a zhubnutí. V dubnu 2021 Zeman oznámil, že se rozhodl přesunout na vozík.

Během svého desetiletého prezidentského mandátu byl v nemocnici několikrát. Ve velmi vážném stavu byl po sněmovních volbách v roce 2021, kdy v Ústřední vojenské nemocnici strávil 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili. Z nemocnice se tehdejší prezident vrátit do lánského zámku, kde trávil většinu času do konce mandátu. Staraly se tam o něj nepřetržitě zdravotní sestry, které o něj pečují i po jeho odchodu z funkce v jeho nedalekém, nově postaveném domě v Lánech.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist