Pro všechny, kdo si přejí euro v Česku, mají statistici a obchodníci na finančních trzích skvělou zprávu. Vracíme se do eura! Naše inflace je více než rok podobná jako v eurozóně. ČNB sice ve středu svou sazbu na úroveň sazby ECB nesníží, ale korunová úroková sazba obchodovaná na trhu s dodáním za jeden rok je zhruba stejná jako eurová, cca tříprocentní.

Takový vstup do eura asi neuspokojí ty, kdo měnu berou emocionálně anebo politicky. Ale euro a koruna jsou peníze a pro nás coby jejich uživatele je primární hledisko peněžní, tedy hlavně jak rychle peníze ztrácí kupní sílu a jaké jsou úrokové sazby. Politické hledisko měny je důležité, ale značně přeceňované. Malou zemi jako Česko bere Evropa vážně, když se její politici chovají konstruktivně a mají co nabídnout. Podívejme se na jednotlivé středoevropské země. Oficiální měna hraje ve významu pro Evropu pramalou roli. Proto se podívejme na korunu a euro v Česku peněžně, zejména na jejich konkurenci a efekty na ekonomiku i na jednotlivé firmy a občany.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Koruna vs. euro: Která měna je pro vás výhodnější? Co nám může přinést měnová konkurence?
  • Jak se připravit na to, že inflace může v budoucnu opět zrychlit?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.