Vláda bude v příštích týdnech rozhodovat o podobě nové Státní energetické koncepce a Politiky ochrany klimatu, dvou klíčových dokumentů z hlediska budoucího vývoje české energetiky a klimatické politiky. Měly by totiž vytyčit cestu, kterou se Česko vydá k ukončení závislosti hospodářství na spalování fosilních paliv.

V souvislosti se zelenou transformací často slýcháme, kolik nás taková proměna energetiky, potažmo dalších odvětví, bude stát. Můžeme si ji vůbec dovolit? A kdo ji zaplatí? Už méně pozornosti věnujeme druhé stránce rovnice: co za tuto cenu vůbec dostaneme? Právě v tom přitom tkví hlavní smysl celé transformace.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké benefity Česku přinese zelená transformace?
  • Jak bylo mohla snížit úmrtnost o 500 lidí ročně?
  • Jaké škody by způsobilo prodlužování závislosti na fosilních palivech?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.