Ostrov Anguilla v Malých Antilách je s 91 kilometry čtverečními co do velikosti 234. největší stát na světě. Turisté sem jezdí hlavně za čistými plážemi. Ale v posledních letech vypadá jako klíčový pro rozvoj umělé inteligence. Firmy totiž doslova šílí po tom, aby si registrovaly internetové domény s koncovkou .ai, kterou kdysi mezinárodní systém při vzniku internetu ostrůvku s šestnácti tisíci obyvateli přisoudil.
„Říkáme si, že Bůh se na nás směje,“ citoval minulý týden deník New York Times anguillského premiéra Ellise Webstera.
Za každou registraci domény, o kterou mají zájem třeba firmy z impéria Elona Muska, i naprosto neznámé start-upy, dostává ostrov poplatek od sto čtyřiceti po několik tisíc dolarů – některé z nich se totiž prodávají v aukcích.
Loni takto ostrov utržil 32 milionů dolarů (v přepočtu 750 milionů korun), desetinu svého hrubého domácího produktu. Vláda takto získané peníze používá na placení zdravotní péče pro občany starší sedmdesáti let, připravuje za ně dokončení základní a střední školy. Část půjde na vylepšení místního letiště, přes které sem proudí turisté. Zdvojnásobil se rozpočet na sport a společenské události a podle premiéra také přispívá občanům, kteří potřebují komplikovanější lékařskou péči v zahraničí.
Ostrov, který oficiálně patří do britského společenství, začal v posledních dvou letech dostávat statisíce žádostí o registraci domén s koncovkou .ai. Jen v roce 2022 jich bylo téměř tři sta tisíc. Klíčovým datem pro začátek obrovského přílivu byl 30. listopad 2022, kdy se veřejnosti otevřel program generativní umělé inteligence ChatGPT. Správcem domény ostrova je Vince Cate, který se na ostrov přesunul v roce 1994 z USA a podle vlastních slov, citovaných agenturou Bloomberg, pracoval na raných verzích platebních systémů postavených na kryptoměnách.
Týden s technologiemi: Apple jedná s Googlem o pronájmu umělé inteligence, vlastní vývoj nejde dostatečně dobře
Zájem o registrace domény .ai vrcholil mezi prosincem 2022 a březnem 2023, od té doby podle Catea trochu opadl. Příjem z jejich registrace zvolna stoupal od roku 2017, ale pořád se pohyboval v jednotkách milionů dolarů za rok. Nejvíce, 8,1 milionu, jich bylo v roce 2021. Skok na více než třicet milionů přišel loni.
Pro ostrov je příliv peněz z poplatků vítanou vzpruhou poté, co jeho hlavní zdroj příjmů, turistika, utrpěl kvůli covidové pandemii. „Nikdy jsme si nemysleli, že to bude mít takový potenciál,“ tvrdí dnes premiér Ellis Webster.
Zájem o domény s koncovkou .ai souvisí i s tím, že rozvoj umělé inteligence je tažený hlavně americkými firmami, takže koncovka se automaticky spojuje s tím, že jde o firmy z USA. Zároveň statisíce registrací nejsou srovnatelné například s doménou .com, kde je registrací více než sto šedesát milionů.
Není to historicky první případ, kdy malá ostrovní země může vydělat velké peníze na své doméně. Už v roce 1998 prodaly pacifické ostrovy Tuvalu svoji doménu .tv kanadskému podnikateli za padesát milionů dolarů. Za tyto peníze postavila tamní vláda elektrické vedení k některým vzdálenějším ostrovům, vytvořila stipendia pro studenty a financovala proces vstupu do OSN.
Naopak, prodej domény .nu se v devadesátých letech úplně nepovedl jihopacifickému ostrovu Niue. Ten ho vyměnil s americkým podnikatelem za připojení k internetu. Jenže později se ukázalo, že je to atraktivní doména pro skandinávské státy a Nizozemsko. „Nu“ totiž ve švédštině, dánštině a nizozemštině znamená „teď“.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist