Vláda po dlouhých sedmi letech odkladů konečně projednala novelu lex OZE III. Jedná se o transpozici evropské energetické legislativy, která umožní rozvoj takzvané akumulace a agregace flexibility – klíčových technologií pro efektivnější provoz energetické sítě se silným zastoupením obnovitelných zdrojů.
Prakticky se jedná zejména o umožnění výstavby a využívání velkých bateriových úložišť nebo třeba elektrolyzérů pro výrobu zeleného vodíku, které budou sloužit pro ukládání přebytečné energie na pozdější využití. V případě flexibility novela přináší možnost novým subjektům vstupovat do vyrovnávání elektrizační soustavy a pomoci ji stabilizovat. Takový agregátor flexibility může soustavě pomáhat třeba chytrým řízením spotřeby, řízeným nabíjením elektromobilů či zapojením bateriových úložišť a dalších moderních decentrálních zdrojů.
Znamená to nejen začátek nové éry, kdy se do stabilizace sítí budou nově moci zapojit kromě převažujících fosilních zdrojů i moderní technologie, ale přináší to i nový zajímavý zdroj příjmů pro firmy, jednotlivce i třeba obce.
Co se dočtete dál
- Jaké nové možnosti přináší lex OZE III?
- Jak se budou firmy a obce moci zapojit do stabilizace sítí a profitovat z nových technologií?
- Proč je Itálie dobrým příkladem země, která správně investuje do akumulace a flexibility?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.