Může debata o tak „provařeném“ tématu, jako je euro a jeho možné přínosy pro Česko, přinést něco nového? To záleží na účastnících diskuse i publiku. Na Fóru Hospodářských novin konaném na konci března se obě proměnné optimálně doplnily a výsledkem byla živá výměna názorů přínosná i pro poučené posluchače.

Odehrála se v pražském Hotelu Augustine, hned naproti malostranskému sídlu ministerstva financí, které by mělo při zavedení eura zásadní roli.

Euroskeptické křídlo ve složení Marek Mora a Mojmír Hampl (po jeho levici)

Do čtyř křesel vyhrazených pro hlavní aktéry debaty usedli dva vyprofilovaní zastánci zachování koruny a dva příznivci přijetí eura. Za vlastní měnu a vše, co je s ní spojené, se prali Mojmír Hampl, aktuálně předseda Národní rozpočtové rady, a Marek Mora, který je dnes náměstkem ministra financí.

Oba muže zná veřejnost důvěrněji jako viceguvernéry České národní banky. Z pozice dvojky až trojky celé národní banky spoluutvářeli českou měnovou politiku posledních zhruba patnácti let. A jako centrální bankéři, pro něž byla stabilní koruna vším, často argumentují i dnes.  

Duo Špicar- Zahradník se dobře doplňovalo. Radikální příznivce eura navazoval na umírněnějšího.
 

Pro euro pak snášeli argumenty Radek Špicar, viceprezident pro hospodářskou politiku a export Svazu průmyslu a dopravy, a Petr Zahradník, ekonom specializující se na téma hospodářské politiky EU, člen Národní ekonomické rady vlády a také poradce ministra pro evropské záležitosti.

Netradiční rekapitulaci problematiky „koruna vs. euro“ přinesla výzva moderátora, kterým byl šéfredaktor Hospodářských novin Jaroslav Mašek, aby se diskutující vžili do myšlení protistrany. Aby tedy zkusili vyargumentovat, co by přineslo euro dobrého, i když pro něj nejsou. A naopak.

Komu pomáhá plovoucí kurz

Hned první argument, odstranění kurzového rizika, je pro byznysmeny zastoupené v publiku – byli mezi nimi průmyslníci i šéfové významných bank – zřejmě tím nejdůležitějším.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké má euro nevýhody?
  • Našli jich vyhlášení ekonomové se zkušenostmi z byznysu i ČNBvíc než přínosů?
  • Čeho se česká veřejnost, když jde o euro, bojí ze všeho nejvíc?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se