Místopředseda KDU-ČSL a současný ministr životního prostředí Petr Hladík chce předsednictvu strany navrhnout vyloučení bývalého šéfa lidovců Cyrila Svobody. Hladík mu vyčítá jeho politické názory z poslední doby včetně rozhovoru pro server Voice of Europe který je od středy na českém sankčním seznamu. Svoboda kontroval tím, že Hladík utíká od odpovědnosti za propad preferencí lidovců  vymýšlením pseudokauz a vylučování ze strany má být podle stanov.

„Dlouhodobě nepovažuju Cyrila Svobodu za lidovce. Jeho názory a směřování neodpovídá politice lidovců a očekával bych, že už dávno nebude členem strany,“ řekl Hladík v České televizi. Svobodovi, který byl v letech 2001 až 2003 a také 2009 až 2010 předsedou KDU-ČSL a v minulosti zastával funkce ministrů vnitra a zahraničních věcí, vyčítá Hladík především názory, které považuje za proruské.

Vedení lidovců se sejde v úterý. Svoboda řekl, že na jednání pozván nebyl, jeho spolustraníci mu nic nevytkli, ani s ním nemluvili. Dodal, že podle stranických stanov by měl být pozván k vysvětlení svých názorů. Až potom by mělo vedení strany hlasovat o vyloučení.

To, že předsednictvo lidovců probere návrh na vyloučení Svobody v úterý dopoledne, potvrdil mluvčí KDU-ČSL Simon Dytrych. Do té doby lídři strany nechtějí věc komentovat. Záležitost pro ně ale není novinkou.

Svobodovi, který byl v letech 2001 až 2003 a také 2009 až 2010 předsedou KDU-ČSL a v minulosti zastával funkce ministrů vnitra a zahraničních věcí, vyčítá Hladík především názory, které považuje za proruské. Nelíbí se mu ani Svobodův rozhovor pro zpravodajský web Voice of Europe, který podle zjištění BIS provozovali proruští podnikatelé s cílem ovlivnit evropské volby. 

Podle nejnovějšího volebního modelu agentury STEM by nyní lidovci získali 3,1 procenta hlasů.