Od prvního července se v Česku spouští dlouho připravovaná a ještě déle odkládaná komunitní energetika umožňující sdílet například elektřinu mezi sousedy, obecními budovami či si ji posílat z chalupy do bytu. Co s touto zásadní novinkou v české energetice čeká firmy a domácnosti a jak ji mohou využít a vydělat na ní, odpovídá Patrícia Čekanová, prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Pro koho je komunitní energetika zajímavá? Kdo by se o ni měl začít zajímat?

V první řadě se o komunitní energetiku zajímají obce, které se do ní také zapojí mezi prvními. Už mnoho měst a obcí má připravené místní energetické koncepce a na jejich základě už čerpaly dotace na obnovitelné zdroje energie, hlavně na fotovoltaiky na střechách svých veřejných budov. Právě fotovoltaiky jsou největšími tahouny komunitní energetiky. Obce ale určitě budou chtít sdílet i plyn a teplo z bioplynových stanic či elektřinu z větrných a vodních elektráren.

Do komunitní energetiky se lze zapojit buď formou energetického společenství či aktivního zákazníka. Co podle vás obce upřednostní?

Myslím si, že v prvé řadě se zapojí formou aktivního zákazníka. Obce si budou chtít posílat elektřinu hlavně mezi svými budovami, tedy například ze školy na městský úřad a naopak. Aktivní zákazník může mít až deset odběrných míst. Detaily ještě řeší různé vyhlášky. Všechno by mělo být známé do července letošního roku.

Předpokládáte tedy, že komunitní energetika bude dominantně o fotovoltaických elektrárnách, nebo obce budou chtít sdílet i jiné energie?

V první řadě půjde o fotovoltaické elektrárny. Po obcích a jejich veřejných budovách podle mě budou hrát silnou roli bytové domy. Jejich velkou výhodou je, že v rámci sdílení elektřiny z fotovoltaiky nepotřebují veřejnou distribuční síť, takže neplatí žádné poplatky. Platí ji ale samozřejmě, když elektřinu od dodavatele nakupují nebo přebytky z fotovoltaické elektrárny prodávají do sítě. Sdílení u bytových domů již funguje od začátku letošního roku.

Přinese něco komunitní energetika i těm bytovým domům, které už fotovoltaiku mají a elektřinu v rámci domu sdílí?

Pro ně se nic nezmění. Sdílení energie bude možné jen v rámci energetického společenství nebo skupiny aktivního zákazníka, takže když už dochází ke sdílení v jednom bytovém domě, tak už tyto byty nemohou být součástí energetického společenství. Buď bude bytový dům součástí jednoho energetického společenství, a tedy bude sdílet energii s dalšími členy, nebo si to bude sdílet jen uvnitř domu po vlastních rozvodech, obě varianty najednou podle mých informací zatím nebudou možné. Příslušná vyhláška se ale stále připravuje a já jsem ji ještě neviděla.

Patrícia Čekanová (46)

Vystudovala Strojírenskou fakultu Technické univerzity v Košicích, kde získala doktorský titul v oboru energetiky. V tomto odvětví má řadu zkušeností – přednášela na různých konferencích k problematice využití obnovitelných zdrojů energie, spolupracovala na tvorbě projektů věnujících se tomuto tématu, publikovala články v odborných časopisech a učila na katedře energetické techniky Strojírenské fakulty Technické univerzity v Košicích.

Její první kariérní kroky vedly do košické společnosti Tepelné hospodářství, kde se stala členkou dozorčí rady. Podobnou funkci zastávala následně v Komoře uživatelů a výrobců obnovitelných zdrojů energie v Bratislavě. V roce 2017 přešla do bratislavského Úřadu pro veřejné obstarávání, kde působila jako členka koordinačního výboru. Od roku 2017 působila jako vedoucí oddělení zprostředkovatelského orgánu pro Integrovaný regionální operační program pro město Košice. V lednu 2022 se stala prezidentkou Asociace komunitní energetiky ČR.

A co rodinné domy? Je pro ně komunitní energetika zajímavá?

Záleží na zdroji, který mají k dispozici. Když například mají fotovoltaiku, tak v létě vždycky může dojít k přebytkům, které mohou s někým sdílet, a to i za úplatu. Jak se vypořádají je již na jejich domluvě. Mělo by se to nastavit tak, aby to bylo výhodné pro všechny strany. Jako aktivní zákazník si budeme moct posílat elektřinu například i z chalupy domů do bytu ve městě. Při tomto sdílení na dálku se ale platí regulovaná složka elektřiny, tedy distribuční a další poplatky. Ušetří se jen na silové elektřině.

Bude se elektřina danit i v rámci komunitní energetiky?

Pokud bude sdílená za úplatu, tak se samozřejmě jedná o daň z příjmu, protože se v ten moment stáváte obchodníkem na trhu s energií.

Jaké jsou zkušenosti ze zahraničí? Mají i tam obce v komunitní energetice nejsilnější pozici?

Ano, například v Rakousku to tak je. Vzorová je například Vídeň, která se rozhodla, že na všech svých veřejných budovách bude mít fotovoltaické panely a elektřinu mezi těmito budovami bude sdílet a využívat ji co nejefektivněji.

Například v Bruselu v minulosti začala s rozvojem energetických společenství skupinka šesti nadšenců, která se později rozrostla do velkého energetického společenství. Dnes jich je přes šedesát tisíc a spojili se do velké evropské federace Rescoop. V této federaci už dnes mají přes dva tisíce energetických společenství a přes milion členů.

Když se budou lidé rozhodovat, zda do komunitní energetiky vstoupit formou energetického společenství nebo aktivního zákazníka, co při jejich rozhodování bude hrát roli?

V první řadě je energetické společenství již jistým závazkem. Jde o obchodní společnost ve formě spolku či družstva, nebo i jiné organizace. Je to tedy více zavazující a je potřeba vypracovat například i stanovy. Z hlediska právního nastavení a ekonomického fungování je to náročnější. Je také potřeba si tam nastavit podíly na vyrobené energii. Proto si myslím, že zpočátku budou vznikat hlavně skupinky aktivních zákazníků, které jsou jednodušší, a až postupně, když pochopí princip sdílení, tak začnou přecházet k energetickým společenstvím.

Komunitní energetika by měla začít fungovat od 1. července společně s elektroenergetickým datovým centrem (EDC). Myslíte, že to tak skutečně vyjde?

Moc tomu nevěřím, spíš předpokládám, že reálně ke sdílení dojde až někdy v září a říjnu, a to kvůli všem možným lhůtám, instalacím průběhového měření a registrací u ERÚ a EDC.

Když se někdo bude chtít do komunitní energetiky zapojit, ale moc jí nerozumí, na koho se má obrátit?

Informace získá například od distribučních společností, které už zveřejnily návod, jak se krok po kroku zaregistrovat. Samozřejmě se mohou obrátit i na naši asociaci či Unii komunitní energetiky a další společnosti, které toto poradenství poskytují. A samozřejmě informace jsou i na webových stránkách ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva životního prostředí a ERÚ.

Dělala si Asociace komunitní energetiky nějakou predikci, kam by nás komunitní energetika mohla dovést do roku 2030 a jak promění českou energetiku?

Naše první vize počítala s tím, že vznikne kolem 300 až 500 energetických společenství. Skupin sdílení v rámci aktivního zákazníka ale bude samozřejmě víc, protože mohou být třeba jen po dvou členech.

Fotovoltaika

Stáhněte si přílohu v PDF

Musíme si ale uvědomil, že kolem roku 2030 může být úplně jiná situace na trhu a bude například pro dodavatele víc zajímavé vykupovat od majitelů fotovoltaik zelenou energii.

Příprava komunitní energetiky v Česku trvala dlouho. Vláda její zavedení odkládala a má s ní zpoždění. Také se ale říká, že návrh komunitní energetiky, který Česko nakonec vytvořilo, je jeden z nejlepších či snad dokonce nejlepší v Evropě. Je to pravda?

Ano. Velmi chválím přípravu novely energetického zákona a prováděcích vyhlášek. Z různých zemí si tato legislativa vzala nějaká pozitiva a velmi čerpá z přijatých směrnic Evropské unie.

Může mít komunitní energetika i nějaká rizika?

Podmínky komunitní energetiky je samozřejmě vždy potřeba přizpůsobit podmínkám konkrétní země. Hrají zde roli například i možnosti kapacity distribučních sítí a jejich bezpečnost. Také je potřeba zajistit, aby domácnosti a firmy, které se komunitní energetiky nezúčastní, kvůli tomu zbytečně netrpěly zvyšováním poplatků za regulovanou složku elektřiny. I to musíme vzít v úvahu. Musíme si také dát pozor, aby nám nevznikala energetická společenství, která nakonec lidem nepřinesou očekávaný užitek, i to se může stát.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Fotovoltaika.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist