Jeden a půl miliardy korun. Tolik si mezi sebe jen v loňském roce rozdělilo 182 obcí na takzvaném skládkovacím poplatku. Ten získávají ta města nebo obce, které mají na svém území klasické skládky. Mezi největší příjemce patří Benátky nad Jizerou, Nelahozeves či Horní Suchá na Karvinsku. Celkem získaly jednotlivé radnice od roku 2010 z odpadků 22 miliard korun. HN to zjistily z účetních záznamů obcí v oficiální databázi ministerstva financí. 

Nejpozději v roce 2030 by ale skládkový „klondike“ měl pro obce skončit. Právě tehdy se má historický způsob ukládání komunálního odpadu v souladu s evropskou směrnicí zákonem zakázat. Skládkovat se budou moci jen odpady, které nepůjde vytřídit ani spálit.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se