Se zamračeným obličejem předstoupil ve čtvrtek po poledni před veřejnost slovenský vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák. S pečlivě volenými slovy, trpělivě, ale razantně vysvětloval novinářům, v jaké situaci se země ocitla poté, co ve středu osamělý střelec těžce zranil premiéra Roberta Fica. „Možná tak, jako těžké zranění Roberta Fica způsobí, že mnohé věci se bude muset učit znovu, možná i naše demokracie se bude muset znovu učit chodit,“ prohlásil ministr.

Kaliňák, jenž je brán jako korunní princ strany Směr, vystupoval společně s ministrem vnitra Matúšem Šutajem Eštokem, který je zase neformální dvojkou druhé vládní strany Hlas. Oba politici se pokoušeli působit věcně, umírněně, ale zároveň tvrdě a nekompromisně.

Aby bylo jasné, kdo nyní bude spravovat moc místo dočasně nepřítomného premiéra. Do budoucna to může být pro oba důležité v situaci, že by se případně Fico rozhodl kvůli zranění odejít z politického života. Ambice ale mají i další politici.

Vážné zranění nejspíš způsobí, že Fico bude delší dobu mimo úřad. Premiér je dominujícím politikem vládní koalice, jejíž politici teď budou řešit, jak se podělí o moc. A to navíc v situaci, kdy šéf Hlasu Peter Pellegrini převezme úřad prezidenta a v čele parlamentu ho zatím nikdo nenahradil.

Sám Pellegrini už se situoval do role hlavy státu, když společně s končící prezidentkou Zuzanou Čaputovou vyzval politiky a společnost, aby uklidnila vášně vyhrocené v průběhu dvou krátce po sobě jdoucích volbách. „Bylo vidět, že Pellegrini je na cestě odosobnit se od pozice stranického lídra,“ hodnotí sociolog Václav Hřích z agentury Ako.

Oficiálně by měl premiér někoho svým zastupováním pověřit. Bylo by překvapením, kdyby to byl někdo jiný než Ficův dlouholetý politický partner a přítel Robert Kaliňák. Ten teď tedy spolu se zmíněným Šutajem Eštokem budou nejdůležitějšími figurami vládní koalice.

Oba během čtvrtka vyzvali k uklidnění situace na Slovensku. Zároveň ale jasně dávali najevo, že vinu za vyhrocenou atmosféru v zemi nesou hlavně některá média a opozice hovořící o tom, že Fico patří do vězení. Tvořili poměrně sehranou dvojici vysílající jasný vzkaz: I když hovoříme o uklidnění, ustoupit nemíníme.

Pro politiky vládního tábora bude ale obtížné působit umírněněji – i na výstupu obou ministrů bylo vidět, že mají problém se udržet na uzdě. Na polarizaci a vymezování se vůči liberálnímu táboru byla až dosud postavena jejich kampaň a rétorika.

Přitom Šutaj Eštok může rozumným vystupováním posílit svoji vnitrostranickou i veřejnou pozici. „Až dosud při různých čistkách na ministerstvu vnitra ale působil jako inkvizitor,“ říká politolog Grigorij Mesežnikov, ředitel nevládního Institutu pro veřejné otázky.

Část vládních politiků se naopak ostrými slovy na adresu médií či opozice snažila zviditelnit hned po atentátu. Například místopředseda parlamentu a dvojka kandidátky Směru do Evropského parlamentu Ľuboš Blaha nebo Andrej Danko, šéf koaliční Slovenské národní strany (SNS).

Mohlo to působit i tak, že se oba snaží získat v nastalé situaci politické body v prostoru, který se zřejmě dočasným nuceným odchodem Fica uvolní. Danko, který je nyní místopředsedou Národní rady, touží po vyšší funkci a moci. Už při odchodu Pellegriniho z čela parlamentu tvrdil, že má nárok do uvolněného křesla předsedy usednout.

„Skupina kolem Kaliňáka a Šutaje Eštoka je mocensky silnější než Blaha s Dankem. Tato skupina může ztratit, pokud by se společnost Blahovými a Dankovými vyjádřeními ještě více rozeštvávala, takže předpokládám, že prosadí pragmatickou umírněnější linii,“ říká Mesežnikov.

Blahu podle expertů mohou zpacifikovat uvnitř Směru, ale zatím to nevypadá. Ve čtvrtek ve vyjádření na sociální síti Telegram obvinil liberální opozici, že pachateli atentátu popletla hlavu. „Kajte se. Nic jiného Slovensko neuspokojí,“ napsal Blaha na adresu liberálů.

Zatímco Danko je většinou terčem vtipů za svoji politickou neschopnost, do volnějšího mocenského prostoru by se mohl začít drát Tomáš Taraba, současný ministr životního prostředí. Ten byl zvolen na kandidátce SNS, z jejíhož čela by podle některých spekulací rád odsunul Danka. V předchozím volebním období byl Taraba v parlamentu zvolen na kandidátce fašistické Lidové strany Naše Slovensko.

„Taraba může být za jistých okolností i Ficovou dvojkou. Je mnohem chytřejší než Danko a mimořádně nebezpečný,“ řekl HN ještě před atentátem pod podmínkou anonymity jeden ze slovenských politických analytiků. Mesežnikov si ale nemyslí, že by teď byla doba, kdy by se mohl Taraba vyšvihnout výš. „Je ale neřízená střela,“ zdůraznil.

Ambice politiků budou vidět na dalším průběhu kampaně před volbami do Evropského parlamentu. Oficiálně většina slovenských stran kampaň utlumuje. „Pro další vývoj ve slovenské společnosti bude klíčové, zda se situaci podaří uklidnit. Zapracovat by na tom měly obě strany, vláda i opozice,“ uzavírá Hřích.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.