Volby do Evropského parlamentu by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO se ziskem 23,1 procenta hlasů. Druhé koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU‑ČSL) by dalo hlas 21,5 procenta voličů. Vyplývá to z květnového volebního modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News. Eurovolby se v Česku uskuteční už o nadcházejícím víkendu – tedy 7. a 8. června.

Hnutí STAN by ve volbách podle STEM získalo 10,3 procenta hlasů. Čtvrtá by skončila koalice SPD s Trikolorou s 9,5 procenta. S těsným odstupem by následovali Piráti se ziskem 9,4 procenta. Koalice Stačilo! v čele s KSČM by dostala 8,1 procenta.

Jak by dopadly Evropské volby?

Ředitel agentury STEM Martin Buchtík uvedl, že ANO částečně bojuje o hlasy voličů SPD. „Můžeme říci, že do určité míry úspěch SPD by byl případně na úkor hnutí ANO,“ řekl televizi CNN Prima News. V koalici Spolu je podle něj patrný přeliv mezi jednotlivými stranami. Velké množství lidí navíc váhá mezi Spolu a STAN. „Přičemž se mírně víc v tuto chvíli přiklání ke koalici Spolu a Starosty de facto vysávají,“ poznamenal Buchtík. Dodal, že poslední týden před volbami ale může situaci ještě změnit.

Při přepočtu na mandáty by ANO obsadilo v Evropském parlamentu šest křesel z 21, na které má Česko nárok. Stejný počet mandátů by měla i koalice Spolu. Tři křesla by získali Starostové a po dvou mandátech by měla koalice SPD s Trikolorou, Piráti a Stačilo! Nejblíže k hranici pěti procent nutné k zisku mandátu je koalice Přísahy a Motoristů, které průzkum STEM přisoudil 4,7 procenta hlasů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist