Na to, co se dělo s cenami na začátku minulého roku, dnešní generace nejspíš nikdy nezapomenou. Jen za loňský leden vzrostla oficiální cenová hladina o šokujících šest procent, protože se na účtech Čechů už plně projevila energetická krize (navíc přestal platit úsporný tarif, přičemž strop cen byl poměrně vysoko). K tomu obchodníci znovu zdražovali, co to šlo. Ne tolik jako v lednu 2022, ale skok to byl výrazný. Navíc jsme za sebou měli celý rok, v jehož průběhu meziměsíční inflace zpravidla výrazně překračovala jedno procento. Ceny potravin letěly nahoru tak, že jsme za ně po roce platili o čtvrtinu víc. Trend byl tak silný, že sezonní výkyvy se ve statistice prakticky ztrácely.

Teď jsme přesně v opačné situaci.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak zdražily potraviny v dubnu?
  • Co ukazují květnová data?
  • Dochází ke snižování ziskových přirážek výrobců a prodejců?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.