Hluboce zadlužená huť Liberty Ostrava, která už přes půl roku stojí a „pálí“ stamiliony korun měsíčně, na sebe podala insolvenční návrh. Hází přitom do koše několik měsíců připravovaný restrukturalizační plán, který získal podporu většiny věřitelů.
Důvod, proč se britsko-indický majitel Sandžív Gupta takto rozhodl, je jednoduchý. Restrukturalizační plán podniku, který zaměstnává kolem pěti tisíc lidí, stál od počátku na vodě a firma neměla absolutně žádnou šanci ho splnit. Ceny oceli a hlavně marže z nich hrají proti Liberty. Guptovi nevyšla ani snaha dotlačit český stát k nějaké formě pomoci, ani záměr získat a následně „zpeněžit“ několik miliard korun z bezplatně přidělovaných emisních povolenek.
„Nejsprávnějším postupem je zahájení procesu směřujícího k prodeji ostravských provozů a stažení plánu preventivní restrukturalizace, tak aby mohla vstoupit do reorganizace podle insolvenčního zákona,“ uvedla Kateřina Zajíčková, mluvčí Liberty Ostrava. Firma tvrdí, že její ztráta je kolem jednoho milionu eur denně (asi 25 milionů korun). Podle ní nyní například marže za tepla válcovaných svitků poklesly téměř o 20 procent.
V insolvenčním rejstříku Liberty Ostrava udává závazky po splatnosti ve výši pět miliard korun. Nejvyšší pohledávka jde za dodavatelem energií Tameh Czech (2,185 miliardy korun), kterou ale Liberty neuznává a vede o ni spor. Insolvenční návrh se v restříku objevil ve čtvrtek dopoledne. Podal ho právník Robert Pelikán z advokátní kanceláře Wolf Theiss a bývalý ministr spravedlnosti za hnutí ANO. Ten se v okolí Gupty objevil letos.
Co se dočtete dál
- Jaká je celková ztráta Liberty.
- Jak velký problém je odstavení pece číslo 3.
- Co se stalo v Austrálii.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.