Správa železnic (SŽ) vypsala výběrové řízení na nájemce prostor v budově pražského dejvického nádraží, kde se nachází oblíbená nádražní restaurace. ČTK to sdělil mluvčí státní organizace Dušan Gavenda. Záměr SŽ odmítá provozovatel podniku, který postup ve vyjádření označil za „netransparentní frašku“. Gavenda k tomu uvedl, že restaurace nyní prostory užívá bez nájemní smlouvy, která skončila v polovině roku 2022.

Spor mezi SŽ, tehdy ještě Správou železniční dopravní cesty, a provozovatelem slavné dejvické „nádražky“ vznikl již před několika lety kvůli zvýšení nájmu. Na obranu podniku se tehdy vzedmula vlna podpory a vznikla petice, nakonec se strany dohodly na prodloužení smlouvy právě do poloviny roku 2022. Podle Gavendy po tomto datu nová smlouva uzavřena nebyla.

Mluvčí uvedl, že provozovatel Martin Ullmann neuspěl u soudu, kde se domáhal zachování nájmu. „Všechny tři iniciované soudní spory pan Ullmann prohrál, z toho dva pravomocně – neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu ČR ani s ústavní stížností před Ústavním soudem. Zatím nepravomocně prohrál i poslední spor,“ řekl Gavenda.

Ullmann podle svého nedávného vyjádření na sociálních sítích postup SŽ považuje za netransparentní, výběr nového nájemce je podle něj předem domluven a za zachování podniku bude bojovat všemi právními kroky. Na pátek 28. června svolal do restaurace akci na její podporu s pivem za polovinu.

Gavenda uvedl, že z právního pohledu jsou prostory volné a SŽ je proto nabízí k pronájmu standardní cestou veřejné soutěže, které se může zúčastnit každý včetně Ullmanna. „V podmínkách ho nediskriminuje dokonce ani dosavadní protiprávní jednání vůči SŽ, soutěže se tak může zúčastnit a svůj současný stav zlegalizovat,“ dodal.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist