V poslední červnový den seděli Andrej Babiš a šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl na jednom pódiu a společně podepisovali dohodu o spolupráci. Ještě nedávno přitom stáli na úplně opačných stranách politického boje. Zatímco šéf hnutí ANO jako český premiér propagoval očkování proti covidu-19 a pod tlakem pandemie zaváděl lockdown, Kickl proti takovým opatřením demonstroval a tvrdil, že proti covidu zabírá nikoliv vakcína, ale lék ivermektin, který se používá jako odčervovač pro koně.

Podle dnes pětapadesátiletého Kickla neexistovala pandemie, ale plandemie – ve skutečnosti prý šlo o plán elit na ovládnutí lidí, proti kterému se on jakožto šéf rakouských svobodných ostře postavil. Na demonstracích tehdy stál na jednom pódiu s otevřenými neonacisty. A poslanci za jeho stranu loni odmítli tleskat, když rakouský prezident Alexander Van der Bellen v předvečer Mezinárodního dne památky obětí holokaustu pronesl větu, že v Rakousku se k moci už nikdy nesmí dostat nacismus. Izraelský velvyslanec ve Vídni Mordechai Rodgold označil postoj Kicklovy strany za „šokující a absolutně nepřijatelný“.

Babiš, který sám vystupuje jako jednoznačný zastánce Izraele, se naopak s Kicklem plně shoduje v obdivu k muži, který na zmíněné vídeňské tiskovce seděl na pódiu uprostřed mezi nimi – k Viktoru Orbánovi. Kickl chce Rakousko změnit „v pevnost podle vzoru Maďarska Viktora Orbána“, jak sám prohlásil. Maďarský premiér je velkou inspirací také pro Babiše, který ho například před posledními parlamentními volbami v Česku pozval na své setkání s voliči.

Orbán, Babiš a Kickl založili platformu, kterou nazvali Patrioti pro Evropu – chtějí, aby z ní vznikla frakce v Evropském parlamentu, která bude bojovat proti migraci, Green Dealu a diktátu evropských úředníků, jak tvrdí. Aby frakce mohla vzniknout, musí v ní být strany z aspoň sedmi států Evropské unie. Kicklovi svobodní byli až dosud v europarlamentu spojenci, mimo jiné, české SPD Tomia Okamury ve frakci Identita a demokracie, Babišovi europoslanci zase patřili do liberální skupiny Renew. Obě strany ze svých dosavadních frakcí odešly a spojily se s Orbánem, jehož Fidesz patřil mezi nezařazené strany.

Rakouskou FPÖ po druhé světové válce spoluzaložili a vedli bývalí nacisté, strana v následujících letech střídala umírněnější a radikálnější profil. Mezinárodně ji proslavil hlavně pravicový populista Jörg Haider, který si mezi své nejbližší spolupracovníky vybral právě Kickla. Tento nedostudovaný filozof měl pověst introverta, který je nerad vidět v médiích nebo na politických shromážděních – ostatně dodnes je jeho koníčkem vysokohorská turistika. Haider ale rozpoznal jeho talent pro politickou komunikaci a právě jí se Kickl po jeho boku věnoval. Pro Haidera vymyslel třeba některé vtipy o Židech.

Když ale Haider v roce 2005 FPÖ opustil a založil vlastní stranu, Kickl se k němu ke všeobecnému překvapení nepřidal. Zůstal věrný svobodným, jejichž lídrem byl Heinz-Christian Strache. „Jestliže je strana lodí, pak dávám přednost pobytu ve strojovně před místem u kapitánova jídelního stolu,“ prohlásil o své roli Kickl. Chtěl tím říct, že sám sebe nevidí jako lídra, ale jako někoho, kdo odvádí práci v zákulisí.

Jenže Strache, vicekancléř ve vládě lidovce Sebastiana Kurze, politicky skončil poté, co se na veřejnost dostal záznam, na němž sliboval zajistit veřejné zakázky rodině údajného ruského oligarchy. V reakci na tuto aféru padla rakouská vláda, v níž byl Kickl ministrem vnitra. Krátce poté se stal šéfem FPÖ.

To už svět zasáhla pandemie covidu-19 a Kickl během ní stranu posunul ještě výrazně víc na krajní pravici. Tvrdí, že chce zastavit veškerou migraci do Rakouska, byť nevysvětlil, jak konkrétně by toho chtěl dosáhnout.

V Rakousku budou koncem září parlamentní volby a Kicklovi svobodní by v nich podle aktuálních průzkumů měli zvítězit – volilo by je necelých 30 procent Rakušanů. Další hlavní strany, tedy lidovci a sociální demokraté, ale vylučují, že by šly s FPÖ do koalice, byť s ní v minulosti už vládly. Tvrdí, že pod vedením Kickla je strana příliš radikální.

Otázkou je, jestli tento postoj bude platit i po volbách. A jak by případná vláda zahrnující FPÖ změnila třeba rakouský postoj k Rusku a Ukrajině. Kickl tvrdí, že za vypuknutí války nesou společně vinu Rusko i NATO, a odmítá jak sankce proti Moskvě, tak podporu Ukrajiny. Mimochodem – když v rakouském parlamentu loni v březnu pronesl projev ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Kickl se spolu s dalšími poslanci svobodných před jeho začátkem zvedl a demonstrativně odešel ze sálu.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist