V poslední červnový den seděli Andrej Babiš a šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl na jednom pódiu a společně podepisovali dohodu o spolupráci. Ještě nedávno přitom stáli na úplně opačných stranách politického boje. Zatímco šéf hnutí ANO jako český premiér propagoval očkování proti covidu-19 a pod tlakem pandemie zaváděl lockdown, Kickl proti takovým opatřením demonstroval a tvrdil, že proti covidu zabírá nikoliv vakcína, ale lék ivermektin, který se používá jako odčervovač pro koně.

Podle dnes pětapadesátiletého Kickla neexistovala pandemie, ale plandemie – ve skutečnosti prý šlo o plán elit na ovládnutí lidí, proti kterému se on jakožto šéf rakouských svobodných ostře postavil. Na demonstracích tehdy stál na jednom pódiu s otevřenými neonacisty. A poslanci za jeho stranu loni odmítli tleskat, když rakouský prezident Alexander Van der Bellen v předvečer Mezinárodního dne památky obětí holokaustu pronesl větu, že v Rakousku se k moci už nikdy nesmí dostat nacismus. Izraelský velvyslanec ve Vídni Mordechai Rodgold označil postoj Kicklovy strany za „šokující a absolutně nepřijatelný“.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jakou práci dělal Kickl pro někdejšího lídra Svobodných Jörga Haidera.
  • Jak Kickl vidí ruskou invazi na Ukrajinu.
  • Proč Kicklova FPÖ sice nejspíš vyhraje volby, ale ostatní rakouské strany s ní nechtějí vládnout.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.