Soudci budou moci potrestat Česko nebo jinou zemi evropské unie za případný nedostatek solidarity se státy, jež budou čelit migrační vlně. V rozhovoru s HN to připouští český zástupce u Soudního dvora EU Jan M. Passer. Zároveň popisuje, jak měl jeden dotaz od českého soudu dopad na řadu dalších států.

Co je obsahem práce soudce u unijního soudu?

Titulky v médiích se týkají žalob Evropské komise proti členským státům pro porušení práva EU, ale to je naší okrajovou agendou. Ročně máme mezi 30 a 60 přímými žalobami, z nichž větší část jsou právě žaloby komise proti státům. Alfou a omegou naší práce jsou ale předběžné otázky. Těch máme na stole ročně 550 až 600.

Co to přesně je?

Dotaz od některého z národních soudů na výklad evropského práva. To je totiž ve své drtivé většině aplikováno na úrovni členských států – administrativou i soudy – a je potřeba, aby výsledek té aplikace byl všude stejný. Když se budete soudit u německého soudu, neměl by vaše evropské právo vykládat jinak než ten český. A ten zase jinak než třeba španělský. Předběžná otázka, tedy možnost a někdy povinnost zeptat se Soudního dvora EU na výklad evropského předpisu, pomáhá garantovat, že evropské právo bude v celé EU stejné. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.