Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červnu zpomalilo na 2,6 procenta z květnových 2,7 procenta. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat s tím, že v Česku inflace zpomalila na 2,2 procenta z 2,8 procenta v květnu. Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu EU, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého byl růst cen v červnu rovná dvě procenta.

Česko tak má v porovnání mezi členskými zeměmi EU devátou nejnižší inflaci, což je obrovská změna oproti loňskému a předloňskému roku, kdy se naopak pravidelně nacházelo mezi nejhoršími s inflací i přes 19 procent (leden 2023). V žebříčku si výrazně polepšilo i oproti květnu, kdy bylo v sedmadvacítce na patnácté příčce.

„Přesně před rokem byla česká inflace třetí nejvyšší v EU, nyní už je s výsledkem 2,2 procenta devátá nejnižší. Český výsledek předčí dokonce tradičně protiinflačně zaměřené Německo, nemluvě o Belgii, která s více než pětiprocentní inflací v EU nelichotivě vede,“ komentoval to Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Eurostat ve středu zároveň potvrdil rychlý odhad ze začátku července, podle kterého inflace v eurozóně v červnu zpomalila na 2,5 procenta z 2,6 procenta v květnu. Loni v červnu inflace v zemích platících eurem činila 5,5 procenta a v celé EU 6,4 procenta.

Nejvíce v červnu rostly v eurozóně ceny ve službách, a to o 4,1 procenta. Ceny v kategorii potraviny, alkohol a tabák se zvýšily o 2,4 procenta. Ceny energií stouply o 0,2 procenta a ceny neenergetického průmyslového zboží o 0,7 procenta. Meziměsíčně ceny v obou těchto kategoriích klesly.

Analytik ČSOB Dominik Rusinko připomíná, že ceny služeb v Česku sice podle dat Eurostatu mírně zvolnily růst na 6,5 procenta, stále však výrazně převyšují průměrnou dynamiku v EU. „Česko naopak zůstává premiantem při pohledu na ceny potravin, které v červnu stály za překvapivým poklesem celkové inflace. Podobně jako v minulém měsíci se v tuzemsku snížily ceny potravin zdaleka nejrychlejším tempem v celé EU (-4,8 procenta). Ceny potravin přitom klesají jen v pěti zemích EU a v průměru meziročně vzrostly o 1,3 procenta,“ napsal ve svém komentáři Rusinko.

Upozorňuje ale, že v případě jádrové inflace (očištěné o volatilní položky, jako jsou právě ceny potravin, energií nebo pohonných hmot) zůstává Česko nad evropským průměrem. „V červnu tuzemská jádrová inflace poklesla z meziročních 4,1 procenta na 3,8 procenta, o sedm desetin procentního bodu tak setrvala nad průměrem EU,“ doplnil Rusinko.

Z jednotlivých zemí byla nejnižší meziroční inflace ve Finsku, kde činila 0,5 procenta. V Itálii ceny stouply o 0,9 procenta a v Litvě o jedno procento. Naopak nejvyšší byla inflace ve zmíněné  Belgii, a to 5,4 procenta. V Rumunsku dosáhla 5,3 procenta. Ve srovnání s květnem inflace zpomalila v 17 členských zemích a v devíti naopak zrychlila. V jedné zemi zůstala beze změny.

 
„Inflace je v Česku už na normálních úrovních, avšak nelze zapomínat na fakt, že inflace je číslo s velmi krátkou pamětí. Sice nám říká, o kolik se změnily ceny za poslední rok, ale vůbec už nic neříká o vývoji cen během několika posledních let. Když se podíváme na vývoj spotřebitelských cen od roku 2019, tak už Česko až tak pozitivně jako v případě červnové inflace nevychází. Oproti roku 2019 jsou spotřebitelské ceny v Česku o téměř 41 procent výše. Hůře už dopadlo jen Maďarsko, Polsko a Estonsko,“ připomněl Dufek.

Dufek upozornil také na to, že si za toto dlouhé období drží Česko rekord v růstu cen u oblečení a obuvi, které podražily celkově o téměř 49 procent, zatímco třeba v eurovém Německu to bylo o 12 procent a v neeurovém Polsku jen o devět procent. „Český trh s oblečením a obuví se vymyká všem ostatním bez ohledu na chování zákazníků. Navzdory propadu prodejů se i tak kasy obchodníků plnily „díky“ zdražování,“ dodal Dufek.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Co se eurozóny týká, inflace stále zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby držela svou základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta, až letos na začátku června se Rada guvernérů podle očekávání rozhodla úrokové sazby o čtvrt procentního bodu snížit. Základní sazba klesla o čtvrt bodu na 4,25 procenta.

„Pokud jde o inflaci v eurozóně, tak za pozornost snad stojí jen jádrová inflace, která se drží na 2,9 procenta. ECB nemá kam spěchat, dokud si nebude jistá, že se jí vůbec daří inflaci skutečně krotit,“ uvedl Dufek. Podle něj by tak ECB na svém čtvrtečním zasedání měla ponechat své sazby beze změny.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist