Stát má problém, stárnou mu úředníci. Ti jsou v průměru o tři roky starší než pracovníci v soukromém sektoru. Institucím se totiž nedaří udržet mladé, kteří často nevydrží ve službě ani dva roky. Ve srovnání s firmami jich tak je ve státní správě polovina.

Na alarmující situaci upozornila analýza ministerstva práce a sociálních věcí. Ta se zaměřila na zhruba 70 tisíc lidí ve služebním poměru, kteří pracují na ministerstvech, centrálních i obslužných úřadech a zajišťují tak chod a klíčové funkce státu. Do budoucna tak hrozí, že budou například chybět lidi na přepážkách. Stát proto doufá, že pomůže digitalizace.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik let je v průměru státním úředníkům.
  • Proč mladí nechtějí do státní služby.
  • Jak se úřady snaží odcházející zaměstnance udržet.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se