Pozice OpenAI ve světě umělé inteligence není tak neotřesitelná, jak se dlouho zdálo. Po skvěle hodnoceném systému Claude Sonnet 3.5 se tento týden na trh dostaly hned dva nové velké jazykové modely. Oba jsou velmi schopné, pomohou s texty i při programování, ale proti nabídce OpenAI jsou levnější na provoz, a navíc jsou otevřené a svobodné.

Llama 3.1 společnosti Meta Platforms Marka Zuckerberga je přímo Open Source, Mistral Large 2 francouzského start-upu Mistral AI zveřejnil interní data potřebná k dalšímu vylepšování modelu pro nekomerční účely. Obojí je důležité. Oba systémy zároveň ukazují rizika, kterým čelí generativní umělá inteligence.

Kvůli tomu, že k jejímu tréninku slouží i data vytvořená jinými systémy umělé inteligence, v některých oblastech začíná hloupnout a podle vědců v budoucnosti mohou systémy generativní umělé inteligence začít kolabovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.