Když okolo roku 2011, v těžkých krizových časech, zaplnila světová média očekávání další ztracené dekády pro kapitálové trhy a globální, americkou, ale i českou ekonomiku, mnohým se tajil dech.
Jenže věci se nakonec vyvíjely jinak a světový i český hrubý domácí produkt vesele rostly. Do roku 2021 nabobtnal HDP podobně jako za dekádu předcházející. Index firem pražské burzy se zhodnotil, včetně dividend, více než dvakrát, americké akciové trhy pak téměř pětkrát a světové akcie jim dýchaly na záda. Krátce řečeno investorskou hantýrkou: zlatá tučná léta desátá.
Po letech opět nazrál čas a podobné předpovědi plné ztracených investičních dekád začínají plnit média. Jakkoli jako investoři můžeme souhlasit s tvrzením vlivného amerického ekonoma Ezry Solomona, že „jediná funkce ekonomických predikcí je, aby astrologie vypadala hodnověrně“, situaci nám to neulehčuje. Naopak: nevědět, kdy dekáda bez tržních výnosů přijde, je ještě horší. Možná právě proto jde o tak častého strašáka dlouhodobých investorů.
Zkusme se mu ale postavit vybaveni historickými fakty. A to bez horoskopů.
Co se dočtete dál
- Jak vypadají ztracené dekády.
- Proč jsou pro investory tak děsivé.
- Jaké tři metody lze použít na investiční portfolio, aby investor mohl v klidu spát.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.