Kryptoměna ethereum, která 30. července oslavila deváté narozeniny od spuštění své decentralizované sítě, si dala dárek v podobě červencového schválení obchodování na sebe navázaných fondů na americké burze. Těžko říct, zda její autor, který je na rozdíl od autora bitcoinu znám, čekal takový úspěch v tuhém regulatorním prostředí, které stále ještě spočívalo v kocovině po finanční krizi z let 2008–2009 a krypto považovalo za toxická aktiva.

Programátor Vitalik Buterin, jenž předtím pečlivě studoval fungování bitcoinu, se každopádně dočkal rychlého uznání. Ethereum si získalo oblibu mimo jiné díky schopnosti chytrých kontraktů, tedy automatizovaných smluv, k jejichž vynucování nepotřebujete zákon, když stačí kryptografický kód. A ačkoli je mladší než bitcoin, který je označovaný jako „král kryptoměn“, ethereum se rychle etablovalo jako „matka kryptoměn“ a výlučnou pozici si udrželo kontinuálními zlepšeními v rychlosti a efektivitě svého blockchainu.

Ačkoli cena samotného etherea po prvních dnech obchodování s jeho ETF klesla, o jeho institucemi podepřené dlouhodobé hodnotě to nic nevypovídá. Koneckonců i bitcoin si od zahájení obchodování se spotovými ETF v USA prochází výkyvy, nicméně od schválení fondů letos v lednu se drží na dvou- až trojnásobné hodnotě oproti loňskému roku.

Rekordní hodnoty ještě letos jsou jedním z pravděpodobných scénářů i pro ethereum. Investoři jej vnímají jako škálovatelnější kryptoměnu, která pro svou hodnotu dokáže vytěžit i velké trendy současnosti, mezi něž patří Web3, metaverzum nebo AI. Spekuluje se o tom, zda v míře růstu přeskočí bitcoin, a vzniká i řada projektů založených na podobné infrastruktuře a technologii.

Vzájemnou konkurenci mezi kryptoměnami však považuji za marginální v porovnání s tím, jak se svými úspěchy vzájemně podporují. Samotné ETF etherea se stává pro alternativní projekty ikonou a jsem si jistý, že vytvoří prostor pro kotování ETF dalších kryptoměn.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist