Nemáme na vyšší důchody? Tak je navzdory vysoké inflaci nezvedneme ani symbolicky. A to přesto, že pro osmiprocentní valorizaci hlasovala velká většina poslanců a její zrušení vyvolalo demonstrace.

Rozpočet je stále v hlubokém deficitu? Tak nemůžeme kompenzovat inflaci ani vysokým školám. I s vědomím, že jejich reálné chudnutí bude mít dlouhodobé negativní dopady.

Ekonomika uvízla v krizi a obrat je daleko? Pak je nezodpovědné utrácet za populární „luxus“ typu vlastní pavilon na světové výstavě Expo a účast raději zrušíme. To vše při současném tlaku na snižování výdajů státu, který se nezastavil ani před zrušením poloviny ministerstev a propuštěním přebytečných úředníků, z nichž se automaticky stali nejzavilejší odpůrci vlády a motor protestů.

Uměli byste si takové radikální kroky představit u nás či jinde na Západě? Jde přitom jen o malou část opatření zavedených během prvních devíti měsíců vlády argentinského prezidenta Javiera Mileie. Ten teď díky tomu mohl národu osobně slíbit to, o čem si český ministr financí může nechat jen zdát: vyrovnaný rozpočet na příští rok. Před započtením úroků z tíživého dluhu zděděného po předchůdcích je dokonce výrazně přebytkový.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jakou metodou Milei zajistí vyrovnaný rozpočet bez ohledu na stav ekonomiky.
  • Co se nelíbí opozici.
  • Jaké poučení by si z postupu „prezidenta metalisty“ mohla vzít místní pravice.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.