Společnost Jingdong Technology Holding, fintechová odnož čínského internetového kolosu JD.com, hodlá koupit tamní Home Credit. Ten patří největší tuzemské investiční skupině PPF. O transakci informoval čínský list Caixin na základě zdrojů obeznámených s celou záležitostí.
Společnost Home Credit Consumer Finance poskytuje spotřebitelské úvěry. Byla první nebankovní firmou na čínském trhu, kterou stoprocentně vlastní zahraniční investor a má licenci na poskytování úvěrů v celé zemi.
Podle listu Caixin obchod podporuje místní vláda 14milionového města Tchien-ťin (aglomerace na úrovni provincie), kde má Home Credit sídlo. Transakci ale musí schválit čínský Národní úřad pro finanční regulaci. Skupina PPF informaci listu nekomentovala.
Pokud by se prodej uskutečnil, zbaví se PPF byznysu, který v posledních letech skomíral. Fakticky se podle informací HN prodává jen licence s infrastrukturou, což jsou například kontakty na obchodníky, kteří poskytují úvěry.
Naopak JD.com by díky převzetí Home Creditu rozšířila nabídku finančních služeb pro své klienty. Na zprávu listu Caixin upozornil server Seznam Zprávy.
Společnost JD.com již působí v oblasti plateb, mikropůjček, faktoringu a prodeje fondů, ale stále jí chybí licence na spotřebitelské financování. Pokud bude prodej schválen, JD.com získá možnost poskytovat úvěry pro spotřebitele, což jí umožní lépe konkurovat rivalům, jako je Ant Group. V červnu působilo v Číně 31 společností zabývajících se spotřebitelským financováním.
Internetový obr ale nebyl jediným uchazečem. Zájem vyjádřila rovněž společnost ByteDance, která vlastní sociální síť TikTok. Nedostala ale povolení úřadů Tchien-ťin.
PPF v Číně dostala ránu nejprve s příchodem koronavirové pandemie, na niž zareagovalo vedení země tvrdými karanténami, což ochromilo spotřebu domácností. Následně přišly přísnější regulace celého sektoru. Ty sice nebyly přímo namířeny na nebankovní poskytovatele úvěrů, jako je Home Credit, ale přesto je nepříznivě zasáhly. Velikost čínského byznysu se už loni zmenšila na úroveň českého a slovenského Home Creditu.
Kellnerová si po Four Seasons vyhlédla další hotelový klenot. Spali zde američtí prezidenti i zakladatel Microsoftu
Nová pravidla totiž poskytovatelům půjček ztížila přístup k finančním zdrojům. Výsledkem bylo zhoršení byznysu Home Creditu. Regulace jsou dvě. „Omezuje se pole působnosti ‚stínovému bankovnictví‘. Trusty mají zakázáno půjčovat úvěrovým organizacím, jako je Home Credit,“ uvedl již dříve zdroj HN dobře obeznámený se situací v Číně. A podle druhé regulace regionální banky nesmějí úvěrovat projekty mimo hranice jednotlivých čínských provincií.
Poskytování úvěrů se v minulých dvou letech přibrzdilo rovněž kvůli tomu, že se hledal investor. Čínský Home Credit přestal zveřejňovat data po propadu čistého zisku o 88,1 procenta v roce 2020, uvedl Caixin. Podle zdrojů listu společnost prodala balík špatných úvěrů v hodnotě 43 miliard jüanů (téměř 137 miliard korun) s výraznou slevou.
V reakci na finanční potíže firmy zorganizovala vláda Tchien-ťinu restrukturalizaci dluhů společnosti Home Credit. Ta v posledních letech zastavila všechny své akcie, aby získala finanční prostředky. Podíl ve výši 67 procent ve prospěch správce aktiv China Foreign Economy and Trade Trust (říjen 2023), zbytek připadl Bank of Tianjin (leden 2024).
Skupina PPF se snaží prodat čínský Home Credit již delší dobu. „V Číně vedeme permanentně nějaké rozhovory směrem k prodeji, nicméně postup regulátora tam je tak složitý, že to trvá roky, než vám nějakou transakci schválí. Takže ano, máme konkrétní zájemce, pokud se podaří získat souhlas, tak Čínu prodáme, jak jsme deklarovali. Když se podíváte na váhu Číny v našich aktivech, je minimální,“ komentoval letos záměry s tímto byznysem Jiří Šmejc, výkonný ředitel skupiny PPF.
Home Credit se už stáhl z dalších asijských trhů. Loni prodal svůj byznys v Indonésii a Filipínách, letos pak opustil Indii a Vietnam.
Tuzemský investiční lídr může litovat, že neuskutečnil primární emisi skupiny Home Credit, včetně čínské části v roce 2019. Plány zhatily rozdílné názory skupiny PPF a investorů ohledně hodnoty Home Creditu. Na krachu emise se podepsaly také obchodní válka mezi USA a Čínou i masové demonstrace proti čínským komunistům v Hongkongu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist