Výrobci železniční techniky, dodavatelé kompresorů a turbín, ale také výrobci minerální izolací pro zateplování domů. To jsou jen některé příklady oborů, které jsou v Česku rozvinuté a dokonce v nich hrajeme světově významnou roli. Také budou potřeba při přechodu evropské ekonomiky na nové technologie s nižší emisní náročností.
Studie, zkoumající primárně připravenost průmyslu a exportu, kterou mají HN k dispozici, se představí v době, kdy se zároveň rodí nová Evropská komise a její šéfka Ursula von der Leyenová avizuje, že dojde ke zvolnění v některých částech regulace směřujících k naplnění cílů Green Dealu, včetně například menších nároků na reportování firem. Také o tom bude řeč na úterním Green Deal Summitu, který pořádají Hospodářské noviny.
„Uměli jsme a umíme vyrábět sofistikované strojírenské a průmyslové výrobky. Dokázali jsme reagovat na změny dříve a zvládneme i tento megatrend,“ řekl HN Martin Vohánka, zakladatel firmy Eurowag a předseda správní rady spolku Druhé ekonomické transformace.
Podle generálního ředitele Komerční banky Jana Juchelky je velkou šancí pro reindustrializaci tuzemského hospodářství dekarbonizace české ekonomiky s pomocí kapitálu z EU. „Můžeme se stát centrem moderních technologií využívaných v průmyslu, aniž bychom ztratili dech a výkonnost,“ řekl v rozhovoru pro HN.
Co se dočtete dál
- Které průmyslové obory zatím vydělávají na celosvětové zelené transformaci.
- V čem je „zelená“ síla Česka.
- Jaká je největší slabina Česka, která je dobře vidět v žebříčku Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD)
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.