Největší česká automobilka Škoda Auto se chystá pořádně zabojovat na trhu s elektrickými auty. V tomto týdnu představila nový model Elroq, od kterého si hodně slibuje a očekává, že v prodejích zastíní i její prozatím jediné elektroauto Enyaq. Elroq má být i odpovědí na to, že americký výrobce Tesla letos zatím udal v Česku čtyřikrát více bateriových vozů než Škoda.

Kromě zaostávání v elektromobilitě na domácím trhu se ale firmě z Mladé Boleslavi daří. Provozní marže za první letošní půlrok přesáhla osm procent, provozní zisk výrazně překročil miliardu eur a je čtvrtou nejprodávanější značkou v Evropě. I proto šéf automobilky Klaus Zellmer přišel na rozhovor s HN v dobrém rozpoložení. Když ale přijde na řadu řeč o budoucnosti českého i evropského autoprůmyslu, tak zvážní. Příští rok totiž podle něj kvůli zpřísňujícím se emisním limitům a klesající poptávce po elektroautech bude sakra těžký. Pokud automobilky limity nezvládnou splnit, zaplatí na pokutách miliardy eur.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké plány má Škoda s Elroqem.
  • Jak se posouvá a mění debata o emisích v EU.
  • Co říká na konec spalovacích motorů v roce 2035.
  • Jak na Škodu dopadne současné dění ve Volkswagenu.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se