Evropa zaostává v inovacích za Spojenými státy a Čínou. Přestože Evropská unie již před více než deseti lety představila Unii inovací s ambiciózními cíli, výsledky zůstávají skromné. Výdaje na výzkum a vývoj dosáhly v EU v roce 2022 pouze 2,3 procenta HDP, zatímco v USA 3,6 procenta a v Japonsku 3,4 procenta. Pouze několik evropských zemí, jako Švédsko, Belgie a Německo, překračuje hranici tři procenta HDP.
Problémem není nedostatek veřejných financí. Vládní výdaje na výzkum a vývoj jsou v EU a USA srovnatelné, kolem 0,7 procenta HDP. Hlavní rozdíl spočívá v zapojení soukromého sektoru. V USA hi-tech odvětví, jako software a biotechnologie, tvoří 85 procent podnikových výdajů na výzkum a vývoj. V EU hi-tech představuje méně než polovinu, zbytek tvoří středně technologická odvětví, zejména automobilový průmysl.
Největší evropské firmy investující do výzkumu jsou stále automobilky jako Volkswagen a Daimler. V USA došlo k posunu od automotive k technologickým gigantům jako Alphabet a Microsoft. Tento rozdíl odráží vyšší motivaci amerických investorů alokovat kapitál do hi-tech sektorů, kde ziskové marže výrazně převyšují ty evropské.
Proč Evropa zaostává za USA? Protože podporuje jen několik vybraných projektů namísto tisíců malých
Dalším faktorem je role státních agentur. Americká DARPA hrála klíčovou roli v podpoře průlomových technologií díky své nezávislosti a zaměření na rané fáze výzkumu. Evropská rada pro inovace (EIC) je však podfinancovaná a politicky řízená, což omezuje její efektivitu. Navíc většina jejího rozpočtu směřuje spíše do pozdějších fází vývoje než do počátečních inovací.
Evropa potřebuje reformovat EIC, posílit její nezávislost a zaměřit se na financování raných fází inovací. Důležité je také vytvořit silnější kapitálové trhy a podpořit rizikový kapitál, který je nezbytný pro růst hi-tech odvětví. Bez těchto strukturálních změn hrozí, že EU zůstane uvězněna ve „středně technologické pasti“ a bude i nadále zaostávat za globálními konkurenty.
Diagnóza je jasná. Je čas přejít od slov k činům a skutečně inovovat způsob, jakým Evropa podporuje inovace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist