Evropa zaostává v inovacích za Spojenými státy a Čínou. Přestože Evropská unie již před více než deseti lety představila Unii inovací s ambiciózními cíli, výsledky zůstávají skromné. Výdaje na výzkum a vývoj dosáhly v EU v roce 2022 pouze 2,3 procenta HDP, zatímco v USA 3,6 procenta a v Japonsku 3,4 procenta. Pouze několik evropských zemí, jako Švédsko, Belgie a Německo, překračuje hranici tři procenta HDP.

Problémem není nedostatek veřejných financí. Vládní výdaje na výzkum a vývoj jsou v EU a USA srovnatelné, kolem 0,7 procenta HDP. Hlavní rozdíl spočívá v zapojení soukromého sektoru. V USA hi-tech odvětví, jako software a biotechnologie, tvoří 85 procent podnikových výdajů na výzkum a vývoj. V EU hi-tech představuje méně než polovinu, zbytek tvoří středně technologická odvětví, zejména automobilový průmysl.

Největší evropské firmy investující do výzkumu jsou stále automobilky jako Volkswagen a Daimler. V USA došlo k posunu od automotive k technologickým gigantům jako Alphabet a Microsoft. Tento rozdíl odráží vyšší motivaci amerických investorů alokovat kapitál do hi-tech sektorů, kde ziskové marže výrazně převyšují ty evropské.

Dalším faktorem je role státních agentur. Americká DARPA hrála klíčovou roli v podpoře průlomových technologií díky své nezávislosti a zaměření na rané fáze výzkumu. Evropská rada pro inovace (EIC) je však podfinancovaná a politicky řízená, což omezuje její efektivitu. Navíc většina jejího rozpočtu směřuje spíše do pozdějších fází vývoje než do počátečních inovací.

Evropa potřebuje reformovat EIC, posílit její nezávislost a zaměřit se na financování raných fází inovací. Důležité je také vytvořit silnější kapitálové trhy a podpořit rizikový kapitál, který je nezbytný pro růst hi-tech odvětví. Bez těchto strukturálních změn hrozí, že EU zůstane uvězněna ve „středně technologické pasti“ a bude i nadále zaostávat za globálními konkurenty.

Diagnóza je jasná. Je čas přejít od slov k činům a skutečně inovovat způsob, jakým Evropa podporuje inovace.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist