Česká národní banka kupuje akcie Palantiru, Nvidie, Applu a (Buffettova) Berkshire, vypálil před týdnem hned v titulku web Barron’s zaměřený na informace z finančních trhů. A v článku připomněl, že ČNB má v amerických firmách obchodovaných na burze takřka 10 miliard dolarů (přes 230 miliard korun). Zatímco v Americe zpráva zapadla – vždyť co ve světě dnešních burz znamená deset miliard dolarů – jakmile přes sociální sítě doputovala do české kotliny, vyvolala rozruch.
Má národní banka nakupovat akcie firem „vyhajpovaných“ tak, že dokážou během pár let ztratit osmdesát procent hodnoty? Je vůbec ospravedlnitelné, aby instituce zodpovědná za stabilitu měny a solidnost finančního sektoru „hrála“ na burze? Kdo bude zodpovědný za případný neúspěch investice? Takové otázky si kladou i ti, kteří sami za sebe investují a ve světě burz se pohybují roky. Váhu těmto otázkám dodává i záměr ČNB zvětšit sázku na akcie ještě o polovinu, přičemž na Wall Street poteče „českých“ deviz zdaleka nejvíc.
Proč to ČNB dělá a zaslouží si za to kritiku?
Co se dočtete dál
- - Proč jsou senzačně působící nákupy akcií za miliardy – slovy bývalého prezidenta – vlastně „nezpráva“, i když je dělá ČNB. Nebo právě proto.
- - Co národní banka nákupy akcií sleduje a jaké jiné možnosti má.
- - Čím se veřejnost nesmí nechat vyděsit.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.