Vědci si často stěžují, že jakmile jdou na jejich práci peníze z evropských dotací, obnáší to složité papírování. Nyní akademička z Univerzity Karlovy upozornila na případ, který se vymyká i tomu, na co jsou běžně zvyklí. Když si chtěla v rámci výzkumu koupit letenku, musela kvůli dotaci kromě běžného srovnání nabídek leteckých společností také prověřit skutečné majitele vybraných aerolinek, a to přes placenou službu.
„Prověření trvá zhruba sedm dní. Je otázka, zda po takové době bude průzkum trhu stále ještě relevantní,“ popsala na sociální síti X svou frustraci z administrativy historička Hana Kubátová z Fakulty sociálních věd UK.
Univerzita takový postup svým zaměstnancům doporučuje kvůli tomu, že je povinna prověřovat, zda se na její dodavatele či poddodavatele a jejich skutečné majitele nevztahují mezinárodní sankce. Což se tedy vztahuje i na cestování v rámci výzkumu. Pražská univerzita není jedinou školou, která složité dokazování vyžaduje. Jak přitom upozorňují státní úředníci, akademici si postup dělají výrazně obtížnější a nákladnější, než je třeba.
Co se dočtete dál
- Jak univerzita zdůvodňuje, že akademici musí před nákupem letenek podstupovat tak složitý proces.
- Proč to podle ministerstva pro místní rozvoj není nutné.
- Kde je obecný problém a jak by se to mělo zlepšit.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.