Za dvěma okny bytu Marty Kunovjánkové leží na parapetu dva fotovoltaické články velikosti většího mobilního telefonu. Tenké dráty je spojují se dvěma nabíjenými autobateriemi. Ty štíhlé 69leté důchodkyni poskytují elektrický proud pro lampičku nad psacím stolem, DVD přehrávač či nabíječku telefonu.
Žít bez připojení k elektrické síti se žena ze vsi Velké Chvojno poblíž Ústí nad Labem rozhodla kvůli dluhu, který splácí Státnímu pozemkovému úřadu. Aby si vystačila se sedmnáctitisícovým důchodem, který se jí po srážkách zmenší na něco přes 15 tisíc, musí hospodařit extrémně šetrně.
Co se dočtete dál
- Jak lze zvládnout život bez elektřiny a teplé vody.
- Jak je možné, že má seniorka stále dluh.
- Jak situaci vnímá ministr zemědělství Marek Výborný, pod jehož rezort případ spadá.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









