Růst dánské společnosti Novo Nordisk nemá na farmaceutickém trhu obdoby. Analytici očekávají, že se její léky na cukrovku a obezitu Ozempic a Wegovy stanou v příštím roce z hlediska tržeb nejúspěšnějšími medikamenty na světě. V oblasti efektivního hubnutí ale začala dánskou firmu dohánět konkurence. Novo Nordisk chce proto představit nový a účinnější lék, který by jí pomohl udržet pozici lídra.
Od uvedení Viagry na trh koncem 90. let neměl podle agentury Bloomberg žádný lék tak velký celospolečenský a kulturní vliv jako Ozempic. Vývoji podobných léků se ale věnuje stále více firem. Zejména momentálně nejhodnotnější evropskou firmu Novo Nordisk dohání její hlavní rival, americký koncern Eli Lilly, jehož výrobek Zepbound pomáhá s hubnutím rychleji. Očekává se přitom, že globální trh s léky na obezitu bude mít do konce roku 2030 hodnotu 130 miliard dolarů (tři biliony korun).
Novo Nordisk nicméně věří, že je stále napřed. Poslední tři roky testoval nový medikament na léčbu obezity. Jeho základem je osvědčená látka semaglutid, kterou obsahují Ozempic i Wegovy. V novém léku s názvem CagriSema se semaglutid spojí s kagrilintidem, látkou působící na hormon amylin, který mimo jiné zpomaluje vyprazdňování žaludku.
Podle dosavadních výsledků klinických testů by kombinace těchto látek mohla uživatelům pomoci zhubnout až čtvrtinu jejich tělesné váhy – tedy asi o tři procenta více než po léku od Eli Lilly. Pro srovnání, Wegovy slibuje zhubnutí 15 procent z celkové hmotnosti člověka. Tím by se CagriSema stal nejefektivnějším lékem na hubnutí vůbec.
Česko v čele tažení za výrobu léků v Evropě. Předložilo v Bruselu plán, který budí silné emoce
Vědci z Novo Nordisku zároveň očekávají, že by vedlejší účinky nového léku neměly být závažnější než u jejich zavedených výrobků. Uživatelé Ozempicu a Wegovy dříve uváděli, že tento medikament podávaný v jednorázových injekčních perech způsobuje nevolnost či bolesti žaludku. S rychlým úbytkem váhy se také pojí přebytečná kůže na břiše i povislý obličej, zároveň uživatelům ve velké míře mizí i svalstvo. Někteří z nich také náhle oslepli.
Nový lék by se dle očekávání firmy mohl vypořádat i s hlavním nežádoucím účinkem, který postihuje po vysazení většinu lidí – že opět přiberou. „Nedáváme k tomu stoprocentní záruku, ale věřím, že výsledky budou moc pěkné,“ řekl agentuře Bloomberg vedoucí vývoje Novo Nordisku Martin Holst Lange.
Pokud se tyto účinky prokážou, pozice dánské společnosti na farmaceutickém trhu podle Bloombergu posílí. Firma v tuto chvíli navíc zkoumá, zda by CagriSema nemohl být, podobně jako Ozempic, také lékem na cukrovku druhého typu, tedy regulovat hladinu cukru v krvi. Finální výsledky dvou posledních rozsáhlých studií testujících tento lék firma zveřejní do konce letošního, respektive poloviny příštího roku.
Alespoň z hlediska prodejů ovšem Novo Nordisk stále vítězí. Podle finančních výsledků za třetí čtvrtletí, které firma zveřejnila ve středu, tržby z prodeje nejúspěšnějšího léku Wegovy meziročně stouply o 79 procent na 17,3 miliardy dánských korun (téměř 60 miliard českých korun), a předčily tak očekávání analytiků.
„Růst prodejů žene rostoucí poptávka po našich lécích na diabetes a obezitu. Zároveň se staráme o více pacientů než kdy dříve,“ uvedl výkonný ředitel Novo Nordisku Lars Fruergaard Jørgensen. V USA, hlavním trhu, na nějž se podnik soustředí, vzrostly prodeje tohoto léku meziročně o polovinu. Medikament je také od léta k dispozici v Číně.
Výsledky společnosti za druhé čtvrtletí lehce zaostaly za předpověďmi analytiků – čistý zisk dosáhl 20 miliard dánských korun oproti očekávaným téměř 21 miliardám. Ve třetím kvartále už byl zisk srovnatelný s očekáváním na asi 27 miliardách dánských korun.
Novo Nordisk zároveň za poslední dva kvartály snižuje vlastní odhady na konečný provozní zisk za celý rok. Nyní očekává, že letos stoupne o 21 procent na 91,6 miliardy dánských korun. Ke skepsi přispěly i neuspokojivé výsledky za třetí kvartál, které koncem října prezentoval právě hlavní konkurent Eli Lilly, jehož akcie též dlouhodobě ztrácejí.
Největším problémem Novo Nordisku zůstává, že i s více než 10 továrnami nestíhá pokrýt neustále rostoucí poptávku po svých výrobcích. Po zveřejnění finančních výsledků zástupci firmy potvrdili, že budou i nadále pokračovat výpadky dodávek jejich léků. Pracují ale na zakoupení a stavbě dalších výrobních kapacit. V Česku jsou produkty Novo Nordisku dlouhodobě nedostupné a lékaři je mohou předepisovat pouze diabetikům.
Zároveň firma už nyní testuje další lék na obezitu založený na látce monlunabant, která cílí na receptor v mozku regulující pocit hladu. Čeká ho ale ještě řada testů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist