Nekonečné přidávání peněz IT specialistům v Česku zřejmě dosáhlo pomyslného stropu. Jejich průměrné odměny totiž od minulého roku stagnují. Firmy ale zároveň stále zvyšují nároky, které na „ajťáky“ kladou. Chtějí si je vybírat podle konkrétních zkušeností. A o jaký typ vývojáře je momentálně u českých technologických firem na trhu práce největší zájem?
Pravidelný mzdový průzkum personální agentury Graftcon Recruitment napříč republikou ukázal, že odměny IT specialistů od roku 2022 rostly jen mírně a od konce minulého roku zůstávají téměř na stejné hodnotě. Například průměrná mzda IT manažerů v Praze se do září letošního roku pohybovala mezi 110 a 160 tisíci korunami, o trochu výše než 100 až 150 tisíc v letech 2022 i 2023. V některých, zejména moravských regionech pak zůstává po poslední tři roky totožná – okolo 100 tisíc korun.
Agentura si zároveň všímá právě i zvyšujících se nároků na „ajťáky“. Oproti předchozím rokům mají firmy stále častěji zájem najmout specialisty přímo do interních IT oddělení a méně volí externí spolupráci. Výrazným trendem je zároveň slučování více technologických pozic a jejich pracovní náplně do jedné. Nejčastěji přitom podle dat agentury firmy shání specialisty na kybernetickou bezpečnost, SAP konzultanty, cloud inženýry a datové analytiky.
Zjednodušeně platí, že rychle najít práci by si na českém trhu měl kterýkoli seniorní „ajťák“. Oslovení zástupci technologických firem se shodují, že právě o zkušené technologické pracovníky je nyní v sektoru největší zájem a podniky se o ně mají největší ochotu „přetahovat“.
Tito nejžádanější vývojáři však už mají často jistou pozici například ve velkých bankovních domech a mezinárodních koncernech. „Jsou zvyklí na nadstandardní pracovní podmínky a nabídky, což je často základní požadavek, aby vůbec zvažovali změnu,“ říká například náborářka poskytovatele streamingu Sky Mira Grebović.
Kvůli problémům v Německu mizí z českého průmyslu tisíce pracovníků. Proč to není vidět na nezaměstnanosti?
Stále častěji se proto firmy ohlížejí spíše po IT pracovnících s omezenějšími zkušenostmi, takzvaných „mediorech“, stojících někde mezi juniory a seniory. „Primárně proto, že potřebujeme, aby už měli zažitou nějakou týmovou zkušenost a taky si uměli poradit s vývojem logiky aplikace,“ vysvětluje manažerka talentů Anna-Marie Bogiš, která působí v technologické firmě Applifting. Pracovníky se „středními“ zkušenostmi podle ní v podniku přijímají téměř na všechny druhy IT pozic.
Například vývojářské studio Apify nyní mediorům věnuje okolo 40 procent veškerého náboru, stejný díl jako seniorům. Ze zbylé pětiny pak hledá i juniory. Ty ale obecně firmy obsazují spíše v rámci trainee programů nebo je najímají nárazově na konkrétní projekty.
„Pokud se objeví i šikovný junior s inovativním mindsetem a zápalem pro věc, tak jsme také rádi. Záleží však na konkrétním týmu a jeho velikosti a potřebách,“ doplňuje personalistka Kateřina Lim ze studia SatoshiLabs, které momentálně shání také primárně zkušenější vývojáře.
K začlenění jakéhokoliv juniorního „ajťáka“ totiž firmy nezbytně potřebují využít pro jejich mentoring i některého ze svých cenných seniorů. A například Roman Pichlík ze softwarové společnosti Ataccama doplňuje, že takové „nasazování“ zkušených vývojářů může brzdit celou firmu a ohrozit její konkurenceschopnost na rozvíjejícím se trhu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist