Důchodkyně Libuše Hoschková by teď za běžných okolností řešila otop na zimu. Jelikož jde na její poměry o velkou investici v řádu desítek tisíc korun, shání si i v 75 letech ke svému důchodu různé přivýdělky. Teď však bude muset našetřené peníze zřejmě použít jinak – za služby advokáta.
Od letošního jara čelí tlaku spekulanta, který koupil většinový podíl na její nemovitosti, a když nereagovala na nabídky na odkup jeho podílu, začal po ní požadovat desítky tisíc za ušlý nájem. Za týden Hoschkovou čeká soud, který by měl rozhodnout o zrušení spoluvlastnictví. Je tak možné, že důchodkyně o svůj dům přijde a letošní zimu bude už muset strávit jinde.
„Řeším to už od letošního února, kvůli stresu jsem zhubla přes deset kilogramů,“ říká Hoschková před svým domem v Týnečku, čtvrti na severním okraji Olomouce. Ve dvoupatrovém domě žije sama se dvěma psy. Bývalý manžel je hospitalizován v psychiatrické léčebně v nedalekém Šternberku, syn zemřel před třemi roky a špatné vztahy s jejími dcerami letos vyvrcholily tím, že jedna z nich prodala za čtyři miliony svůj tříčtvrtinový podíl na nemovitosti společnosti Smartko37, která se zabývá mimo jiné investicemi do realit.
Právě tato firma podala k soudu žádost o zrušení spoluvlastnictví a zároveň Hoschkovou žaluje za nadužívání nemovitosti. Návrhy na odkup zbývajícího podílu Hoschková odmítla, stejně tak nehodlá platit ani nájemné ve výši 18 tisíc měsíčně. Soud už byl několikrát odložen, aktuálně by měl proběhnout v pondělí 2. prosince. „Neumím si představit, že bych ve svém věku šla někam jinam, vždyť jsem tady strávila skoro celý život. V paneláku bych to nepřežila,“ tvrdí Hoschková.
Tisíce případů po celé republice
Hoschková je jednou z mnoha obětí nového – a tvrdého – byznysu nazývaného flipování: skupování podílů na nemovitostech a následné snahy o jejich zhodnocení. Spekulanti nemovitost, respektive její část, často koupí v dražbě nebo přesvědčí vlastníka, aby jim pro něj těžko využitelný podíl za nízkou cenu prodal. Často těží – stejně jako v případě paní Hoschkové – ze špatných vztahů mezi rodinnými příslušníky či spolumajiteli.
Tlak na odkup jejich vlastnického podílu je jen jednou z metod flipařů. Další je vymáhání nájemného za neoprávněné užívání jejich podílu na nemovitosti – takzvaného bezdůvodného obohacení.
Spekulanti s nemovitostmi
Jednou z tváří flipování s nemovitostmi v Česku je Maxim Ponomarenko. S podnikáním v realitách začal v roce 2006. Metody, které používal, jej ale brzy dovedly do vězení – dostal osm let za podvody, vydírání a nedovolené ozbrojování. Skončil také v několikamilionové exekuci. Vězení opustil po pěti letech a třech měsících po podmínečném propuštění. Nyní už má čistý trestní rejstřík – jeho podmínka skončila loni v listopadu.
Spolumajitel a donedávna i jednatel společnosti MI Estate je asi nejviditelnějším a zřejmě největším z flipovacích obchodníků. Ponomarenko se nedávno ve zlém rozešel se spoluvlastníkem MI Estate Josefem Ondriškem, který jej odvolal z funkce jednatele, a situace ve firmě je nyní nejasná.
Mezi další patří firmy Jaroslava Bellady, mezi nimiž je i zmíněné Smartko37. Další podobná skupina je kolem ostravského podnikatele Petra Nevluda a jeho firmy Suopelos.
Je ale i řada menších či středních hráčů – například rodina moskevského rodáka Andreye Sachkova. Část z nich se rekrutuje z flipovacích kurzů Ponomarenka a youtubera Juraje Sutorise. Za jejich semináře, kde účastníky naučí koupit a obratem výhodně prodat podíl na nemovitosti, platí zájemci desítky i stovky tisíc korun. A také od dua lektorů překupují podíly, které se pak snaží zpeněžit dalším přeprodejem.
Podobnými spory jsou dnes tuzemské soudy zahlceny. Je jich více než tisíc. Vyplývá to z přehledů, které soudy vedou. HN si je vyžádaly podle zákona o svobodném přístupu k informacím. A vyplývá z nich ještě jedno.
Velká řada případů skončí takzvaným rozsudkem pro uznání. Jinými slovy: na žalobu o zaplacení, odkup podílu či jeho nucený prodej žalovaní nereagují a tak dávají podle soudu najevo, že s žalobou souhlasí.
Co se dočtete dál
- Jaké triky spekulanti při flipování používají.
- Jak v podobných případech rozhodují soudy.
- Jakým způsobem se dá proti spekulantům uspět.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.