Česko si v oblasti zdraví a bezpečnosti podle Indexu prosperity a finančního zdraví loni vedlo ve srovnání s ostatními státy Evropské unie nejlépe. Na první příčku se dostalo z předloňského druhého místa, k prvnímu místu mu pomohla dostupnost lékařské péče, nadprůměrné bezpečí a nejlepší výsledky v přístupu ke kyberbezpečnosti, vyplynulo z Indexu prosperity a finančního zdraví, který vytváří Česká spořitelna a portál Evropa v datech.
Podle autorů indexu je to první prvenství, kterého ČR dosáhla mezi zkoumanými pilíři od začátku projektu. Oblast zdraví a bezpečnosti sice byla začleněna do projektu až v roce 2022, ale už tehdy se Česko umístilo v popředí žebříčku, konkrétně na třetím místě.
Ve sledované oblasti Česko loni dosáhlo nejlepších výsledků v připravenosti a zvládání kybernetických hrozeb. „Výsledné skóre odpovídá výsledkům v několika klíčových oblastech spojených s kyberbezpečností, jako je vzdělávání, výzkum a vývoj, boj s kyberzločinem nebo způsob, jakým se k tématu staví vláda. Ze 100 možných bodů Česko získalo 98,3, čímž poprvé stanulo nejen na vrcholu unijního srovnání, ale zároveň i celosvětového,“ uvedli autoři indexu.
Neplatit za prázdná lůžka a zajistit špičkovou péči. Jak se daří měnit nemocniční mapu Česka?
Ve zdravotnictví vykázalo Česko dobré výsledky nejen v jeho dostupnosti, ale také v péči o narozené děti. „Dle nejnovějších dat v Česku vychází úmrtnost dětí ve věku do jednoho roku života na 2,3 kojence z tisíce nově narozených, což je v rámci EU čtvrtý nejlepší výsledek,“ uvedl šéfredaktor Evropy v datech Tomáš Odstrčil. Co se týče dostupnosti zdravotní péče, kvůli čekací době, vzdálenosti od nemocnic či finanční nákladnosti si ji nemohlo dovolit jen 0,4 procenta obyvatel ČR. V unijním srovnání tak Česko skončilo na pátém místě.
Podle ředitelky think-tanku Ministr zdraví Kateřiny Hellebrandové se ale v ČR i přes prodlužování délky života nedaří adekvátně prodlužovat i jeho „zdravou“ část. „V průměru se dožíváme jen necelých 62 let ve zdraví a zbytek života, což může být i více než 20 let, trávíme s různými zdravotními omezeními, která nám brání užít si podzim života naplno. Vysoké procento vlastního zdraví přitom máme ve svých rukou,“ uvedla. Podle ní je přitěžující okolností obezita a spotřeba alkoholu.
Rezervy má Česko podle autorů indexu i v bezpečnosti. Meziročně přibylo závažných trestných činů, přičemž nejvíce u sexuálně motivovaných zločinů. Spolu s tím vzrostl i počet lidí, kteří nahlásili nějaký zločin, násilí nebo vandalismus v okolí svého bydliště, doplnili zástupci projektu.
Index prosperity měří a analyzuje prosperitu Česka a porovnává ji s ostatními evropskými zeměmi. Index pojímá prosperitu nejen jako souhrn ekonomických ukazatelů, ale měří ji také z hlediska kvality života a ukazatelů, jako jsou sociální soudržnost, zdraví populace, kvalita vzdělání, bezpečnost, dostupnost bydlení nebo podmínky pro podnikání. V hodnocení stavu ekonomiky Česko za loňský rok skončilo na 14. místě, meziročně si tak pohoršilo o dvě místa.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist